Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soome kodanikupalga katsetus kukkus läbi

Rahakott.
Rahakott. Autor/allikas: Zhang Fan/Xinhua/Sipa USA/Scanpix

Soome valitsus otsustas mitte laiendada põhisissetuleku ehk kodanikupalga testimist.

Praegu maksab valitsus 2000 töötule soomlasele iga kuu 560 eurot kodanikupalka, vahendas BBC.

Pärast praegust aastat aga testperioodi ei pikendata.

"Valitsuse entusiasm on jahtumas. Nad lükkasid tagasi lisarahastuse selle jaoks," ütles üks eksperimendi algatajatest, sotsiaalkindlustusameti (Kela) teadur professor Olli Kangas.

"Ma olen pisut pettunud, et valitsus otsustas seda mitte laiendada," ütles Kangas.

Tema sõnul lükkas valitsus tagasi Kela palve eraldada täiendavalt 40-70 miljonit eurot kodanikupalga maksmiseks grupile töötavatele soomlastele.

Kela teaduri Miska Simanaineni sõnul on sotsiaalkindlustussüsteemi reformimine poliitiliselt päevakorras, kuid poliitikud arutavad ka muid sotsiaalkindlustussüsteemi mudeleid.

Mõne hinnangul on kodanikupalk viis, kuidas saada töötud inimesed ajutiselt tööle. Argument on see, et kodanikupalk oleks justkui turvavõrk, mis aitaks vähendada nn tööotsa majandusega seotud ebakindlust.

Toetajate sõnul aitaks kodanikupalk turgutada mobiilsust tööjõuturul, sest inimestel oleks töökohtade vahepeal kindel sissetulek tagatud.

Tänavu veebruaris leidis aga OECD, et universaalne krediidisüsteem, mida tutvustati 2013. aastal Suurbritannias, toimiks Soomes paremini kui kodanikupalk. Universaaalne krediit asendab mitut hüvitist kindla igakuise summana.

OECD uuringu kohaselt peaks tulumaks tõusma ligi 30 protsendini, et kodanikupalka oleks võimalik rahastada. Samuti ütleb OECD, et kodanikupalk suurendaks sissetulekute ebavõrdsust ja tõstaks Soome vaesusmäära 11,4 protsendilt 14,1 protsendini.

Universaalne krediit vähendaks Soomes aga vaesuse määra 9,7 protsendini, samuti muudaks hüvitiste süsteemi lihtsamaks.

Kangase sõnul on teine reformi võimalus, mida Soome poliitikud kaaluvad, negatiivne tulumaks. Selle skeemi alusel ei peaks inimesed, kelle sissetulek langeb allapoole teatud piiri, enam tulumaksu maksma ning maksuamet maksaks hoopis neile selle eest.

Soome kahe aasta pikkune pilootprojekt algas 2017. aasta jaanuaris. Sellega on Soome esimene Euroopa riik, mis tingimusteta kodanikupalka testib. 2000 testis osalejat valiti suvaliselt.

Kui Soome eksperimendiga alustas oli riigi töötuse määr 9,2 protsenti ehk Põhjamaade hulgas kõrgeim. Projekti lõplikud tulemused avalikustatakse alles 2019. aasta lõpus.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: