Eesti õigeusu kirik asus otsima uut metropoliiti ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Järgmisel nädalal võib selguda järgmise metropoliidi kandidaadi nimi. Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku (MPEÕK) sinod koguneb mai alguses kandidaate arutama, praegu täidab metropoliidi kohuseid Narva ja Peipsiveere piiskop Laatsarus.

Kiriku uue eestseisja ehk Tallinna ja kogu Eesti metropoliidi kandidaadid pannakse paika sinodil. Moskva patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku sinodis on kaks piiskoppi, kuus preestrit ja kaks ilmalikku liiget, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Patriarh vaatab need kandidaadid ka üle, kinnitab ja siis valimine toimub juba meie kirikukogul. Kirikukogu on selline kiriku täiskogu, kuhu kuuluvad kõikidest kogudustest üks ilmalik esindaja ja kõik vaimulikud," selgitas MPEÕK-i sinodi sekretär, ülempreester Daniel Lepisk.

Kirikukogu tuleb kokku mai lõpus või juuni alguses ja seal enam kandidaate esitada ei saa. Kiriku põhikirja järgi läheb ajutine juhtimine kuni uue eestseisja valimiseni vanimale piiskopile, kes on Narva ja Peipsiveere piiskop Laatsarus.

"Kokkulepe on, et mingeid põhimõttelisi suuri otsuseid praegu ei tehta, on selline jooksev elu ja jooksvate küsimuste lahendamine," ütles Lepisk.

Eestseisja ehk metropoliit on kiriku juht, kes pühitseb ametisse vaimulikke ja määrab neile teenistuskoha, lahendab arusaamatusi. Ta on Sinodi ja täiskogu eesistuja ning esindab kirikut suhetes riigiga.

Metropoliit Kornelius suri nädal tagasi.

Nimedest, kellest võiks uus metropoliit saada, on veel vara rääkida. Samas on kirikuringkondades siiski räägitud kolmest võimalikust kandidaadist.

Maardu piiskop Sergi, kodanikunimega Oleg Telihh on 51-aastane. Piiskopiks sai ta veidi rohkem kui aasta tagasi. Tallinna piiskopkonna vikaarina oli ta metropoliit Korneliuse abiline ja parem käsi.

Narva ja Peipsiveere piiskop Laatsarus või Lazar, kodanikunimega Aleksandr Gurkin on piikop olnud üheksa aastat. Enne Eestisse tulekut oli ta Venemaal Saranski mungakloostri ülem.

Kolmanda võimaliku kandidaadina räägitakse Altai metropoliit Sergist, kelle kodanikunimi on Sergei Ivannikov, tema on 60-aastane. Eestiga on tal olnud tihedad sidemed. 1980. aastate lõpus ja 1990. aastate alguses teenis ta näiteks Kuremäe kloostris preestrina. Eriteenete eest anti talle Eesti kodakondsus. 2003. aastal hakkas ta tööle Moskva patriarhaadi välissidemete osakonnas ning lahkus Eestist.

Altai metropoliit Sergil on juba metropoliidina suured kogemused. Narva ja Peipsiveere piiskop Laatsaruse tugevaks küljeks peetakse organisaatorivõimeid.
Neist kahest räägitaksegi praegu kõige rohkem. Samas pole veel ühtegi ametlikku kandidaati esitatud ja valimistel juhtub sageli ka üllatusi.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: