Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti õigeusu kirik valis metropoliidi kandidaadid

{{1525528020000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku (MPEÕK) sinod valis laupäeval Kuremäe kloostris järgmise metropoliidi kandidaatideks Moskva Vaimuliku Akadeemia rektori, ülempiiskop Jevgeni ning Narva ja Peipsiveere piiskopi Lazari ehk Laatsaruse.

MPEÕK-i sinodi sekretär, ülempreester Daniel Lepisk ütles ERR-ile, et ülempiiskop Jevgeni pakkus kandidaadiks Moskva patriarhaat.

"See oli meie enda sinodi ja kiriku pöördumine ka Moskva patriarhaadi poole, et pakkuda ka nende poolt välja mingi kandidaat, kes võiks olla siin ka kohalike küsimuste lahendamisel abiks, sest meil Eestis ei ole hetkel oma seminari, oma vaimulikukooli. Ja moskva poolt tuli selline pakkumine ja me leidsime see oleks igati vääriline kandidaat," selgitas Lepisk.

Laatsaruse kasuks räägib Lepiski sõnul see, et ta on juba kümmekond aastat Eestis elanud.

"Ja teine kandidaat on praegune Narva ja Peipsiveere piiskop Lazar. Lazari plussid on vaieldamatult see, et ta on juba Eestis elanud kümmekond aastat. /.../ Narvas olnud piiskopiks ka juba piisavat aega. Sellised vaieldamatud plussid ikka inimesel, kes on kohapeal olnud," rääkis Lepisk.

Tema sõnul oodatakse uuelt metropoliidilt, et senine stabiilsus jätkuks.

"Eelkõige oodatakse stabiilsust. Keegi me ei ole huvitatud mingisugustest närvilistest liikumistest, mingisugustest kannapööretest. Ikkagi eelkõige on see lootus, et see stabiilsus, mis meil on olnud, jätkuks. Loomulikult ka selliste küsimuste lahendamist, millest meil oli juba juttu - vaimulikuhariduse küsimus on meie jaoks aktuaalne praegu ja loodame, et kui osutub valituks ülempiiskop Jevgeni, ehk me siis suudame tema abiga ja juhtimil enda kiriku jaoks hakata neid küsimusi läbi mõtlema ja lahendama," selgitas Lepisk.

Metropoliit valitakse 29. mail Tallinnas toimuval kirikukogul.

Kandidaadid vaatab üle ja kinnitab ka patriarh.

Kirikukogu on kiriku täiskogu, kuhu kuuluvad kõikidest kogudustest üks ilmalik esindaja ja kõik vaimulikud. Kirikukogul enam kandidaate esitada ei saa.

MPEÕK-i sinodis on kaks piiskoppi, kuus preestrit ja kaks ilmalikku liiget.

Kiriku põhikirja järgi on ajutine juhtimine kuni uue eestseisja valimiseni vanima piiskopi käes, kes on Narva ja Peipsiveere piiskop Laatsarus.

Narva ja Peipsiveere piiskop Laatsarus või Lazar, kodanikunimega Aleksandr Gurkin on piiskop olnud üheksa aastat. Enne Eestisse tulekut oli ta Venemaal Saranski mungakloostri ülem.

Vereja ülempiiskop Jevgeni on olnud ülempiiskop alates 2000. aastast.

Eestseisja ehk metropoliit on kiriku juht, kes pühitseb ametisse vaimulikke ja määrab neile teenistuskoha, lahendab arusaamatusi. Ta on sinodi ja täiskogu eesistuja ning esindab kirikut suhetes riigiga.

Metropoliit Kornelius suri 19. aprillil 93 aasta vanuselt.

 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: