Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Poola justiitsminister: ülemkohtu eesistuja on pensionil

Poola ülemkohtu eesistuja Małgorzata Gersdorf 4. juulil tööle saabumas.
Poola ülemkohtu eesistuja Małgorzata Gersdorf 4. juulil tööle saabumas. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Poola justiitsminister kinnitas neljapäeval taas, et ülemkohtu eesistuja Małgorzata Gersdorf on uue seaduse kohaselt pensionil. Gersdorfi väitel on seadus aga põhiseadusevastane ja selles näeb ohtu õigussüsteemi sõltumatusele ka Euroopa Komisjon.

65-aastane Gersdorf ilmus kolmapäeval tööle Varssavis asuvasse ülemkohtu hoonesse, trotsides nõnda valitsuse tahet, kes tahab teda uue pensioniseaduse alusel erru saata. Ta keeldub kuuletumast teisipäeva südaööl jõustunud seadusele, millega langetati ülemkohtu kohtunike pensioniiga 70 aastalt 65-le.

Kohtunik väidab, et põhiseaduse paragrahv 183.3 kehtestab tema ametiajaks kuus aastat ning on uue pensioniseaduse suhtes ülimuslik.

Gersdorf jätkas ülemkohtus tööd ka neljapäeval, ütles kohtu pressiesindaja.

Tuhanded poolehoidjad tervitasid teda kohtuhoone ees, kui ta kolmapäeval tööle saabus.

Erakonna Õigus ja Õiglus (PiS) juhitud paremkonservatiivse valitsuse justiitsminister Zbigniew Ziobro väidab aga, et põhiseaduse paragrahv 180.4, mis ütleb, et kohtunike pensioniea määrab kindlaks vastav seadus, tühistab Gersdorfi viidatud kuueaastase ametiaja sätte.

"Põhiseadus ütleb selgelt, et selle, kas keegi läheb pensionile või mitte, otsustab üldõigus," ütles minister. "Põhiseaduse järgi läks proua Gersdorf pensionile, sest ületas 65 aasta piiri."

Ziobro lisas, et ülemkohtunik ei ole põhiseaduskohtule uue pensioniseaduse kohta kaebust esitanud. Tema sõnul on konstitutsioonikohus ainus organ, mis otsustab, kas seadus vastab põhiseadusele või mitte.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: