Põlva, Võru, Saare ja Läänemaa maakonnaliinid lähevad üle tasuta piletile

Kagu Ühistranspordikeskus, mille maanteeamet on volitanud korraldama avalikku liinivedu Põlva- ja Võru maakonnas, soovib minna juulist üle tasuta bussisõidule. Sama stsenaarium ootab ka Läänemaa bussisõitjaid.

"Üldkoosolek jõudis seisukohale, et olemasolevaid võimalusi arvestades oleks tark majandusministeeriumi pakutud lahendus vastu võtta," ütles ühistranspordikeskuse juhatuse liige Sander Saar ERR-i raadiouudistele.

Keskus teeb 23. maiks maanteeametile seega ettepaneku kehtestada 0-eurone piletihind alates juulist. Edasine on maanteeameti otsustada.

Kagu ühistranspordikeskus on tänavuseks eelarveks planeerinud ligi 4 miljonit eurot. Kui seni tuli 70 protsenti rahast riigilt, 20 protsenti piletitulust ja 10 protsenti kohalikelt omavalitsustelt, siis edaspidi laekub kogu tulu riigieelarvest.

Saar ütles, et tasuta bussisõidule ülemineku mõju on vara hinnata. Neile, kes seni on bussiga sõitnud, tekib rahaline kokkuhoid. "Eks ta võib natuke mõjutada kommertsliiniturgu, kuid mil määral, ei oska prognoosida."

Ka Läänemaa omavalitsused otsustasid, et juulist tuleb maakondlik tasuta ühistransport. „Ja see otsus edasikaebamisele ei kuulu,” lisas Põhja-Eesti Ühistranspordi Keskuse juht Vello Jõgisoo.

Läänemaal hakkavad toimima nõudeliinid ning nende täpsem ettevalmistus praegu käib. Lõplikult loodab ühistranspordikeskus liinid peatuste kaupa paika panna mai eelviimaseks nädalaks, et siis minna omavalitsustega nende üle läbi rääkima, kas need sobivad, millised hakkavad olema nõudeliinid jne.

Saaremaa vallavalitsus võttis vastu otsuse, et üle minnakse 0-eurosele piletile ning esialgu jääb liinivõrk samaks. Vald hakkab igal aastal kokku hoidma 120 000 eurot, tänavu pool sellest summast.

Raplamaal toimub ühistransporditeemaline koosolek neljapäeval. Kuna omavalitsusi on seal vähe, loodab Jõgisoo mingi tulemuseni jõuda juba samal päeval. Lääne-Virumaa toimetab omasoodu ning millal ja missugune otsus sealt tuleb, Jõgisoo prognoosida ei osanud.

Kolmapäeval kell 15 kogunes Harjumaa omavalitsuste liidu juhatus, kelle juurde Põhja-Eesti ühistranspordi keskus läheb sooviga kehtestada maakonnas tasuline ühistransport ning soodustused teha õpilastele, eakatele, osale puuetega inimestest, väikelapse saatjatele jne. Samuti korrigeeriks keskus aastaid samal tasemel püsinud kuupiletite hindu odavamaks.

Kui omavalitsuste liidu juhatus keskuse soovid rahuldab ning oma heakskiidu annab ka maanteeamet, hakkab see kord kehtima 1. juulist.

Toimetaja: Priit Luts, Mirjam Mäekivi

Allikas: ERR-i raadiouudised

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: