Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Zarif: Iraan ootab tuumaleppe pooltelt oma huvide kaitsmist

Javad Zarif
Javad Zarif Autor/allikas: AFP/Scanpix

Moskvas visiidil viibiv Iraani välisminister Mohammad Javad Zarif ütles esmaspäeval, et ootab ringsõidul Pekingisse, Moskvasse ja Brüsselisse 2015. aasta tuumaleppe allkirjastanud riikidelt kinnitust Teherani huvide tagamisele.

"Läbirääkimiste lõppeesmärk on saada kinnitust, et Iraani huvid on kaitstud," ütles Zarif ühisel pressikonverentsil Vene välisministri Sergei Lavroviga.

Lavrov ütles pressikonverentsil, et Venemaa ja Euroopa peaksid ühiselt kaitsma oma "leppest tulenevaid õiguslikke huve".

Zarifi sõnul on Teheran saanud indu Moskva ametlikust seisukohast Iraani tuumaleppe osas seoses USA lahkumisega sellest. "Venemaa ametlik seisukoht on meie jaoks väga lootustandev. Loodan, et saan teiega täna selle küsimuse üle nõu pidada, et saada teada rohkem üksikasju," lausus ta.

Lavrov ütles kohtumisel, et Venemaa, Euroopa Liit ja Hiina ei tohu lubada lasta Iraani tuumalepet põhja ja õõnestada piirkonna olukorda.

"Kahjuks veendusime taas kord, et Washington püüab rahvusvahelisi võtmeleppeid üle vaadata, nagu see toimub praegu Iraani tuumaleppega ja hulga muude lepetega," sõnas Vene välisminister.

"Seepärast kavatseme täna vaadata, kuidas me saame koos Euroopa kolmiku ja Hiinaga (. . .) kasutada meie käes, kasutuses olevaid mehhanisme, et mitte lubada lasta põhja seda ülitähtsat dokumenti ja õõnestada piirkonna olukorda, mitte lubada uusi ohte tuumarelva mittelevitamise režiimile," rõhutas ta.

Tuumaleppe Iraaniga sõlmisid 2015. aastal Suurbritannia, Hiina, Prantsusmaa, Saksamaa, Venemaa ja USA. Leppega leevendati Iraani-vastaseid sanktsioone vastutasuks islamivabariigi tuumaprogrammi piiramise eest.

USA president Donald Trump teatas 8. mail USA lahkumisest tema sõnul "vigasest" rahvusvahelisest tuumaleppest Iraaniga ning kinnitas, et Ühendriigid taaskehtestavad "karmimad võimalikud" majandussanktsioonid islamivabariigi vastu.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: