Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Putin avas Krimmi ja Krasnodari kraid ühendava silla

{{1526383500000 | amCalendar}}

Venemaa president Vladimir Putin avas teisipäeval 19-kilomeetrise silla, mis ühendab Edela-Venemaad Ukrainalt annekteeritud Krimmi poolsaarega.

Putin sõitis teisipäeval Krimmi silla avamiseks sellest ehitustehnikakolonni eesotsas KamAziga üle.

Teksastes ja tuulepluusis riigipea suhtles enne liikluse avamist ehitajatega, ütles "pojehali," ja ronis töölistega koormatud veoauto rooli.

19 km pikkuse silla ületamine võtab liikluseeskirju järgides tubli pool tundi, Putini juhitud veok läbis teekonna kiiremini.

Euroopa pikim sild ühendab täpsemalt Krasnodari kraid Krimmis asuva Kertši linnaga, ületades Musta merd ja Aasovi merd ühendava väina. Silla ehitus maksis 228 miljardit rubla ehk 3,1 miljardit eurot.

Sild avatakse liiklusele kolmapäeval ning selle läbivus on 40 000 autot päevas. Silla raudteeosa tähtaeg on 2019. aasta lõpp. Kertši ja piirkondlikku pealinna Simferopolit ühendav maantee peaks valmima 2020. aastal.

Ukraina mõistab projekti hukka ja ütleb, et see kahjustab keskkonda ning takistab suurematel laevadel Aasovi merre sõitmist ja sealt lahkumist. Sillakaare suurim kõrgus on 35 meetrit.

Euroopa Liit ja USA kehtestasid sanktsioonid silla ehitamisega seotud inimestele, peamiselt Putini lähedasele liitlasele Arkadi Rotenbergile, kelle firma Stroigazmontaž võitis ehitushanke.

Seni oli Krasnodarist Krimmi raskem saada, sest sinna viivad praamid ei saa iga ilmaga sõita. Lihtsam oli Krimmi lennata. Lisaks lihtsustab uus sild Krimmi varustamist toidu- ja muude kaupadega ning vähendab sõltuvust meretranspordist.

Venemaa annekteeris Ukrainale kuuluva Krimmi 2014. aastal. Rahvusvaheline kogukond pole seda tänini tunnustanud.

Ukraina peaminister: Krimmi sild on rahvusvahelise õiguse rikkumine

Krimmi sild on rahvusvahelise õiguse rikkumine, ütles Ukraina peaminister Volodõmõr Groisman teisipäeval, kui Vene president Vladimir Putin avas Venemaad 2014. aastal annekteeritud Krimmiga ühendava 19 kilomeetri pikkuse silla.

"Vene okupatsioonijõud, mis on ajutiselt okupeerinud Krimmi, jätkavad tegutsemist väljapool rahvusvahelist õigust," ütles Groisman AFP-le antud intervjuus.

Porošenko: Krimmi sild on taristuline avantüür

Ukraina president Petro Porošenko nimetas teisipäeval Krimmi silla avamist "taristuliseks avantüüriks".

"On väga solvav, et Vene võimud üritavad tõmmata oma taristulistesse avantüüridesse Euroopa äri esindajaid, püüdes selle samaga kinni maksta oma vastutust rahvusvahelise õiguse ees. Olen kindel, agressoril see ei õnnestu ja tal tuleb vastutada täiega. Aga silda läheb okupantidel kindlasti vaja, kui tuleb meie Krimmist kiiresti jalga lasta," kirjutas Porošenko Facebookis.

EL: Krimmi sild rikub Ukraina suveräänsust

Uus sild, mis ühendab Venemaa Krasnodari krai annekteeritud Krimmiga ja mille president Vladimir Putin teisipäeval avas, on rünnak Ukraina territoriaalse terviklikkuse vastu, ütles Euroopa Liit.

"Venemaa Föderatsioon on ehitanud Kertši silla Krimmi poolsaarele ilma Ukraina nõusolekuta. See kätkeb endas veel üht Ukraina  suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse rikkumist Venemaa poolt," ütles EL-i välisteenistuse kõneisik avalduses.

"Silla ehitamise eesmärk on veelgi suurendada ebaseaduslikult annekteeritud poolsaare jõuga integreerimist Venemaaga ja selle isoleerimist Ukrainast, mille osa see endiselt on," märgiti avalduses.

Sild piirab ka laevaliiklust Ukraina sadamatesse Aasovi merel, rõhutati dokumendis.

Euroopa Liit rõhutas, et jätkab Krimmi annekteerimise mittetunnustamist.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: