Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Suuremad ajalehed ei näe vajadust Mangi juhtumi tõttu horoskoopidest loobuda

Horoskoobid Postimehe meelelahutusküljel.
Horoskoobid Postimehe meelelahutusküljel. Autor/allikas: ERR

Ehkki Igor Mangi väidetavate ahistamisjuhtumite valguses on räägitud ka ajakirjanduse süüst ja vastutusest, ei ole suurematel päevalehtedel kavas horoskoopide ega muude esoteerikateemade avaldamisest loobuda.

Raadio 2 saate "Olukorrast riigis" üks juhte Andrus Karnau ütles pühapäevases saates, et Mangi juhtum toob esile ajakirjanduse vastutuse, sest just meedia on astroloogi eksperdistaatusesse tõstnud.

Ka Postimehe peatoimetaja Lauri Hussar nentis kolmapäevases Kuku raadio saates "Vahetund Postimehega", et Mangi juhtumis on oma vastutus ka ajakirjandusel, kelle toel Mangi maine ja fännklubi kasvas. Tema sõnul tuleks võib-olla üldse rohkem mõelda, kas on vaja nii palju esoteerikateemasid avaldada. Samas märkis ta, et väljaanne ei plaani horoskoopide avaldamisest loobuda.

"Postimees on teinud kunagi katse, et jätame horoskoobi ära, aga siis on inimesed tundnud end puudutatuna, nad ei ole vastavat meelelahutust saanud. Ma arvan, et meelelahutuskülgedel Dilberti, Hagari ja Valdo Jahilo anekdootide juures avaldada ka pisut meelelahutuslikku teksti selle kohta, milline see päev saab olema, olgu peale. Aga peame endale alati ka teadvustama, et see on meelelahutus," lausus Hussar.

Eesti Päevalehe ja Delfi peatoimetaja Urmo Soonvald ütles ERR-ile, et tema arvates ei saa sildistada kõiki horoskoopide, taroskoopide ja muu esoteerikaga tegelevaid inimesi samade süüdistustega, mis on hetkel Igor Mangi pea kohal.

"Mul on tunne, et see on ebaõiglane," lausus ta. "Mangi skandaal ei muuda meie suhtumist esoteerikasse. Käsitleme seda ühe osana meelelahutusest ja meelelahutusel on koht ajakirjanduses ka pärast Mangi skandaali."

Mang koostas aastaid Ekspress Meediale litsentsilepingu alusel aastahoroskoopi, mis ilmus Maalehes, ning osade kaupa avaldatavate ennustuste ilmumise aegu kasvas lehe tiraaž tavapärasest märkimisväärselt suuremaks. Pärast ahistamissüüdistuste ilmsiks tulekut lõpetas leht Mangiga koostöö.

Maalehe peatoimetaja Andres Eilart ütles, et selline otsus andiski viite nende väärtushinnangule.

"Arvan aga, et on ebaõige konkreetsest skandaalist tõukuvalt kõike nüüd jõuga üheks süüdi-kimbuks siduda. Kindlasti avaldame edaspidi näiteks rahvatarkusi, samuti muud meelelahutuslikumas vormis materjali, mille vastu on lugejail suur huvi," lausus ta.

Eelmisel nädalal toodi "Pealtnägijas" päevavalgele juhtumid, kus Mang on tähekaarti soovinud naisi väidetavalt ahistanud. Pärast saadet sai saate toimetus kirju veel kümnetelt sarnaste kogemustega naistelt. Mang ise eitas igasugust puudutamist ja on edaspidi jäänud ajakirjandusele kättesaamatuks.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: