Teadur: Prantsusmaa hindab kõrgelt Eesti panust operatsiooni Barkhane

Operatsioonis Barkhane osalevad Prantsuse sõdurid Malis 2016. aastal.
Operatsioonis Barkhane osalevad Prantsuse sõdurid Malis 2016. aastal. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Eesti panust Prantsusmaa terrorismivastasesse operatsiooni Barkhane Aafrika Saheli piirkonnas on laialdaselt märgatud ja seda hinnatakse kõrgelt, ütles Prantsusmaa rahvusvaheliste suhete instituudi (IFRI) teadur Barbara Kunz usutluses BNS-ile.

"Prantsusmaa 2017. aasta "Strateegiline ülevaade" on Venemaa suhtes ühemõtteline. Selles seisab, et Venemaa püüab nõrgestada transatlantilist sidet ja lõhestada Euroopa Liitu," sõnas 31. mail algaval Lennart Meri konverentsil osalev Kunz.

Tema sõnul näitab see, et Pariis võtab Venemaad tõsiselt.

"Teisest küljest väidaksin, et president Emmanuel Macroni ajal suurenenud tähelepanu idapoolsetele EL-i ja NATO liikmetele on ka element tehingulisemas lähenemises: teie toetate meid lõunas ja meie teid idas," lausus IFRI teadur BNS-ile.

Selles kontekstis on Eesti panust operatsiooni Barkhane laialdaselt märgatud ja seda hinnatakse kõrgelt, ütles Kunz.

Tänavune mai lõpus ja juuni alguses toimuv Lennart Meri konverents "Järgmised sada aastat / The Next Hundred Years" on pühendatud Eesti 100. sünnipäevale ja vaatleb tulevikku läbi minevikuprisma, tuues Eestisse taas Euroopa ja maailma juhtivad poliitmõtlejad ja tegevpoliitikud.

Esinejate seas on Eesti juurtega Austria president Alexander Van der Bellen ja Soome välisminister Timo Soini. Konverents algab avaliku arutelupaneeliga Tartu Ülikooli (TÜ) aulas 31. mail.

"Selleks, et muutustega paremini toime tulla ning tehnoloogiliselt arenenud inimkonnale parimat tulevikku kujundada, peame õppima minevikust ning neid õppetunde õigesti rakendama. Eesti sajas sünnipäev on sobiv hetk mineviku õppetundide üle järelemõtlemiseks nii regionaalses kui globaalses kontekstis," ütles konverentsi korraldaja Riina Kaljurand.

Seekordse Lennart Meri konverentsi kinnitatud osalejate hulka kuuluvad USA armee Euroopa ülemjuhataja kindralleitnant Christopher Cavoli, Portugali kaitseminister José Alberto de Azeredo Lopes, USA asevälisminister Euroopa ja Euraasia küsimustes Wess Mitchell, McCaini instituudi direktor ja USA eriesindaja Ukraina läbirääkimistel Kurt Volker ning USA erukindral David H. Petraeus.

Eesti 100. sünnipäeva puhul teeb Lennart Meri konverents seekord väljasõidupäeva Tartusse . TÜ aulas toimub 31. mail avalik arutelu pealkirja all "The World in Turmoil: Where"s the Next Front?"

Konverentsi täpsema päevakavaga saab end kursis hoida Lennart Meri konverentsi kodulehel. Konverentsi põhitöö algab 1. juunil kell 17 ning lõpeb 3. juuni lõuna ajal. Toimumiskoht on Radisson Blu Sky hotell Tallinna kesklinnas. Töökeel on inglise keel ning osalemine kutsetega. Konverentsi saab jälgida veebiülekande kaudu konverentsi kodulehel.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: