Elektrilevi rajab internetiteenuste pakkumiseks sidevõrgu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi /ERR

Riigiettevõtte Elektrilevi siseneb internetiturule ning rajab viie aasta jooksul elektrivõrgu kõrvale valguskaabliga internetivõrgu, mida saavad kasutada kõik telekomifirmad. Augusti lõpuni kogub ettevõte inimeste sooviavaldusi kiire interneti kohta, et kaardistada võrgu ehitamise vajadused.

Sooviavaldustest lähtuvalt planeeritud võrgu ehitamisega alustatakse järgmisel aastal. Sisuliselt tõmbab seni elektrivarustusega tegelenud ettevõte nüüd postide külge voolutraatide kõrvale valguskaabli, mida on vaja kiire interneti edastamiseks.

"Me rajame sidevõrgu, me hakkame seda nö opereerima, et me hoiame seda võrku korras, nüüd see mis puudutab neid teenuseid seal sees, erinevate teenuste pakkujate osas, siis neid teenuseid pakuvad erinevad ettevõtted ja täna siin Tallinnas on meil kokkulepe nelja teenusepakkujaga, kelle vahel siis klient saab tegelikult valida," ütles Elektrilevi juhatuse liige Taavo Randna.

Majandusministeeriumi hinnagul on mõistlik, et ettevõte, kes igal aastal korrastab üle-eestilist elektrivõrku rajab ka sidevõrgu.

"Majanduslikult kõige efektiivsem on samal ajal panna ka sinna võrgukaabel ka juurde ja seda on väga paljud riigid teinud," ütles majandusministeeriumi ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministri nõunik Ralf-Martin Soe. 

Elektrilevi on suurim jaotusvõrguettevõte Eestis, mis haldab ligikaudu 60 000 kilomeetrit elektriliine. Teine suur sidevõrk on Telial, kes kavatseb selle 2020 aastaks täielikult moderniseerida. Elektrileviga teeb Telia koostööd.

"Me oleme nendega sõlminud koostöölepingu, et teatud kohtades me kindlasti tahame rentida nende kiudu ja teisalt kindlasti tahame koostööd teha selleks nendele klientidele, kellele tuleb ikkagi kaabel õhuga, et siis kasutada elektrilevi tänaseid võimalusi. Aga jah elektrilevi on meile nii konkurent kui ka koostööpartner, et mõlemad," rääkis Telia tehnoloogiadirektor Kirke Saar.

Telekomi ettevõtete võrgu rajamise plaanid on aga olulised viimase miili projekti käivitamisel. Riik on lubanud, et järgmise viie aasta jooksul jõuab kiire internet kõikidesse Eesti kodudesse. Kuid eelnevalt küsis riik, millistele internetita valgetele aladele ettevõtjad võrgud ise rajavad.

"Me teame nüüd selle kaardistuse järgi, et mis on väga positiivne, et erasektor on ise järgmise viie aasta jooksul investeerimas niipalju, et umbes 50 protsenti nendest aadressidest saab kaetud kiire püsiinternetiga," ütles Ralf-Martin Soe.

Konkurss viimase miili ehitaja leidmiseks algab juunis.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: