NATO arutab artikkel viie täiendamist hübriid- ja kübersõja teguritega

Foto: Janek Skarzynski/AFP Photo/Scanpix

Varssavis toimunud NATO parlamentaarsel assambleel oli kõneks ka artikkel viie võimalik laiendamine, märkides seda käivitavate teguritena ära ka hübriidsõja tehnikad ja küberrünnakud. Laiendamist soovitas vastava raportiga esinenud lord Jopling.

Lõpp-deklaratsiooni läks see siiski sisse vaid teemana, et selliseid olukordi tuleb täpsustada ja läbi harjutada, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Küberkaitse teema on kindlasti päevakorras ka juulis toimuval NATO tippkohtumisel, mis võib otsustada, et küberrünnaku vastu tegutsedes võib kasutada liitlasriikide kübervõimekust.

NATO on juba 2014. aasta Walesi tippkohtumisel deklareerinud, et küberrünnakud võivad viia artikkel viie olukorrani.

"Ja ega see artikkel viie avamine, mis juba 1949. aastast kehtib, mingi naljaasi ei ole, nii et teema on legitiimne ja ma usun ka, et tippkohtumisel, mis juulis toimub, seda valitsusjuhid arutavad. Aga täna ei saa öelda, et me kindlasti artikkel viit avama hakkame. Aga see teema on mõnes mõttes tulnud lauale," selgitas riigikogu riigikaitsekomisjoni esimees Hannes Hanso.

"Artikkel viis on piisavalt üldine oma sõnastuses, räägib rünnakust ühe liitlase vastu. Seda rünnakut võib interpreteerida erineval moel, see ei pea olema ainult otsene kineetiline sõjaline rünnak," märkis kaitseministeeriumi küberpoliitika ja infotehnoloogia osakonna juhataja asetäitja Tanel Sepp.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: