Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pilv: Kofkini osas on mõistlik menetlusaeg möödunud

Advokaat Aivar Pilv
Advokaat Aivar Pilv Autor/allikas: Sander Koit/ERR

Edgar Savisaarega koos kohtu alla antud ärimehe Alexander Kofkini kaitsja vandeadvokaat Aivar Pilv leiab, et tema kaitsealuse osas on mõistlik menetlusaeg möödunud ja seetõttu tuleks Kofkin kohtu alt vabastada.

Pilv märkis teisipäeval Harju maakohtus, et tavapäraselt möödub mõistlik menetlusaeg viie aastaga, keerukamate kaasuste puhul seitme aastaga, kusjuures Pilve sõnul on Kofkini suhtes menetletud süüasja vähemalt kuus ja pool aastat.

Mõistlik menetlusaeg hakkab Pilve sõnul jooksma juba siis, kui uurimisaluse osas on tekkinud kahtlustus ja sealjuures ei ole vajalik konkreetse kahtlustuse esitamine. Pilv tõi esile, et 9. veebruaril 2011. aastal esitasid Eesti ametivõimud Šveitsile õigusabipalve ning kuus ja pool aastat tagasi said Kofkin ja Edgar Savisaar teada, et nad on sattunud uurimise alla.

Pilve sõnul on nii Eesti kohtusüsteem kui ka Euroopa Inimõiguste Kohus pannud konkreetselt paika, kui pikk on mõistlik menetlusaeg ja millal see jooksma hakkab.

Pilv rõhutas ka, et kohtueelne menetlus Kofkini suhtes on kulgenud ebamõistlikult pikalt, kusjuures menetluses on sees pikad pausid, mille jooksul ei teinud menetleja ühtegi toimingut. Samas oli Kofkin kogu aeg menetlejatele kättesaadav ning ükski uurimistoiming ei ole Kofkini tõüttu venima jäänud, lisas Pilv.

Muuhulgas on kaalul ka Kofkini rahvusvaheline maine ärimehena, märkis Pilv. "Selline intensiivne materjalikasutus on isikule äärmiselt häiriv ja tema põhiõigusi riivav. Ja see ei saa kesta määramata aja, olukorras, kus see on juba toimunud kuus ja pool aastat," lisas Pilv.

Juhtiv riigiprokurör Steven Hristo Evestus märis, et Kofkini suhtes tuleb rääkida menetlusest, mis alustati alles 2014. aastal. Seetõttu pole mõistlik kaaluda süüasja lõpetamist mõistliku menetlusaja möödumise tõttu.

Ühtlasi taotles samuti kohtu all oleva ärimehe Hillar Teder kaitsja Eerik Kergandberg määrata Savisaarele veel üks täiendav ekspertiis.

Kohus lahendab need taotlused kolmapäevaks.

Harju maakohus lõpetas teisipäeval süümenetluse Edgar Savisaare osas seoses tema parandamatult haigestumisega.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: