Raport: Obama võimaldas Iraanile ajutist ligipääsu USA finantssüsteemile

USA president Barack Obama ja välisminister John Kerry 2016. aastal.
USA president Barack Obama ja välisminister John Kerry 2016. aastal. Autor/allikas: Alexei Druzhinin/Sputnik/Scanpix

Pärast seda, kui USA eelmise presidendi Barack Obama administratsioon oli 2015. aastal sõlminud Iraaniga palju siseriiklikku poliitilist kriitikat pälvinud tuumaleppe, leidis Washington end 2016. aasta alguses keerulisest olukorrast. Ning selle lahendamiseks andis administratsioon salajase korralduse võimaldada Teheranile ligipääsu USA finantssüsteemile, selgub sellel nädalal avaldatud raportist.

Nimelt oli Iraanile lubatud, et viimane saab uuesti ligipääsu välispankades asuvatele ja vahepeal sanktsioonide abil külmutatud rahasummadele, sealhulgas 5,7 miljardi USA dollari ulatuses vahenditele, mis asusid ühes Omaani pangas, vahendasid Associated Press ja Weekly Standard.

Selleks, et seda Omaani pangas asuvat raha kulutada, soovis Iraan selle vahetada Omaani riaalidest USA dollariteks ja seejärel eurodeks, kuid USA kõrged ametnikud olid korduvalt lubanud Kongressile, et Iraan ei saa mitte kunagi ligipääsu USA finantssüsteemile.

Senati vabariiklaste kolmapäeval avaldatud juurdlusest tuleb aga välja, et olukorra lahendamiseks väljastas Obama administratsioon salaja ajutise litsentsi, mis võimaldas Iraanil USA sanktsioonidest mööda minna ehk liigutada rahasummat läbi USA panga. Salajase litsentsi plaan kukkus aga läbi, sest kaks USA panka keeldusid selles skeemis osalemast.

Kaks aastat hiljem on sellest juhtumist saanud oluline osa poliitilisest vaidlusest Iraani tuumaleppe ümber ning tekitab paljude kriitikute meelest küsimuse, kas Obama administratsioon tegi tuumaleppe saamiseks Iraanile liiga lahkelt järeleandmisi. Kuigi litsentsi väljastamine ei olnud mingil kujul ebaseaduslik, leiavad kriitikud, et Obama administratsioon eksitas tuumaleppe nimel teadlikult USA Kongressi ja avalikkust.

Kunagised Obama administratsiooni tippametnikud on aga kriitika tagasi lükanud ning rõhutanud, et ajutise litsentsi väljastamist ei saa tõlgendada kui ligipääsu andmist USA finantssüsteemile. Samuti leiavad nad, et selle teema nö suure kella külge panemine on eelkõige osa vabariiklaste taktikast, mille abil õigustada president Donald Trumpi otsust Iraani tuumaleppest taganeda.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: