Algab konkurss internetiühenduse nn viimase miili ehitajale ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kiire interneti püsiühenduse kaardistamine.
Kiire interneti püsiühenduse kaardistamine. Autor/allikas: ERR

Ettevõtlusminister Urve Palo allkirjastas nn viimase miili määruse, mille alusel riik korraldab konkursi kiire internetiühenduse viimiseks kodudesse, kus praegu teenus puudub või ei ole piisava võimekusega.

Projekt aitab viia kiire internetiga liitumisvõimaluse eramute ja kortermajade kinnistu piirini. Riik toetab võrgu ehitamist 20 miljoni euroga viie aasta jooksul ning võrk rajatakse koostöös erasektoriga.

Juuni lõpus kuulutab tehnilise järelevalve amet välja avaliku konkursi. Konkursi võitja peab ka ise võrgu arendamisse investeerima ning seda eeldatavalt rohkem kui riik.

Projekti elluviija peab tagama tehnilise ligipääsu vähemalt viiele sideettevõtjale, sest vastasel juhul ei oleks tagatud õiglane konkurents ettevõtjate vahel. Samuti peab inimestele jääma valikuvõimalus erinevate teenusepakkujate vahel, kommenteeris minister Palo konkursi tingimusi.

Riigi poolt piiratakse võrguga liitumise tasu maksimaalne suurus, mis ei tohi ületada 200 eurot. Liitumistasu peab olema võrdne kõigile kinnistutele sõltumata kaablitee pikkusest.

Aastaringselt kasutusel olevatest kodudest, kus ei ole internetiühendust või on see katkendlik, asuvad enamik maapiirkondades.

Seetõttu näeb määrus ette, et riigi toel loodav püsiühendus peab toimima sõltumata ümbritsevatest looduslikest tingimustest, kasutajate hulgast või ilmastikust.

Eestis on ligi 164 000 kinnistut, kus ei ole ligipääsu kiirele internetile. Toetusmeetmest soovitakse katta enamik aastaringselt kasutusel olevatest elamutest. Kiireks internetiks loetakse ühendust, mis võimaldab allalaadimiskiirust vähemalt 30 megabitti sekundis.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: