Peaminister: Malta lubab Lifeline'i päästelaeva sadamasse

{{1530099540000 | amCalendar}}
Päästelaev Lifeline.
Päästelaev Lifeline. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Mitu päeva Malta vetes viibinud päästelaev Lifeline, pardal üle 200 migrandi, randub kolmapäeva õhtul, ütles Malta peaminister Joseph Muscat.

"Ma usun, et laev jõuab meie randa täna õhtul," ütles Muscat kolmapäeval. Tema sõnul oli Maltale lisaks veel seitse riiki - Itaalia, Luksemburg, Holland, Portugal, Iirimaa, Belgia ja Prantsusmaa - lubanud migrante vastu võtta.

Muscat rõhutas, et olukord on ainulaadne ega saa kujuneda pretsedendiks, kuidas tulevikus päästetöid läbi viia. Ta lisas, et esmalt jagatakse migrandid laiali, seejärel arestitakse laev juurdluseks.

Hollandi lipu all seilav alus ei olnud vajalikul viisil registreeritud, mis võimaldas Hollandi võimudel ametlikult ümber lükata väited, et ta on nende lipu all, ütles Muscat ja süüdisats laeva ka "mitmel korral transponderi väljalülitamises".

Mission Lifeline on varem öelnud, et paljud reisijad on merehaiged ja kolm on paigutatud laeva haiglasse. Üks on nüüdseks evakueeritud, nii et laevas on 233 reisijat.

Lifeline eitas vääritikäitumist

Vabaühendus Lifeline tõrjus kolmapäeval süüdistust, et rikkus seadusi, kui keeldus Liibüa rannavalvele välja 234 päästetud Aafrika migranti. Itaalia ja Prantsusmaa süüdistavad Lifeline'i seaduste rikkumises ning inimsmugeldajate tegevuse aitamises.

Lifeline väidab, et päästetud põgenikel pole Liibüas ohutu. Aktivistide sõnul väärkoheldi põgenikke Liibüa kinnipidamiskeskustes füüsiliselt ja seksuaalselt. "On olnud mitu ekslikku süüdistust, et Lifeline ignoreerib erinevate MRCC-de (merepääste koordinatsioonikeskuste) korraldusi," ütles Lifeline'i kaasasutaja Axel Steier.

"Laev ei allunud ainult nõndanimetatud Liibüa rannavalve korraldusele anda inimesed üle, kuna see oleks läinud vastuollu Genfi põgenike konventsiooniga ja olnuks seega kuritegelik," ütles Steier.

Lifeline'i sõnul rakendas ühendus rahvusvahelise õiguse põhimõtet, mis ei luba saata põgenikke tagasi riiki, kus neid ähvardab tõenäoliselt tagakius.

Prantsusmaa võtab osa migrantidest

Teisipäeva õhtul ütles president Emmanuel Macron, et Prantsusmaa on üks kuuest Euroopa riigist, kes võtab vastu osa Lifeline'il olevatest põgenikest. Iga riik võtab vastu "mõnikümmend inimest" 234 migrandist, kes laeval on, ütles Macron Vatikanis pärast kõnelusi paavst Franciscusega. Macron ütles, et Lifeline ei allunud piirkonnas merepäästeoperatsioone koordineeriva Itaalia keskuse korraldustele.

Saksa valitsus arutab samuti, kas riik peaks võtma vastu osa migrantidest. Mission Lifeline ütles kolmapäeval, et siseminister Horst Seehofer blokeerib migrantide vastuvõtu kokkulepet.

Siseministeeriumi pressiesindaja Eleonore Petermann ütles, et valitsuses käivad kõnelused, kuid talle ei olnud teada, et tema ülemus kokkulepet takistaks. Valitsuse pressiesindaja Steffen Seiberti sõnul on "sellises küsimuses tähtis, et valitsus tegutseks ühtsena". Ta ei soostunud ütlema, kas kantsler Angela Merkel pooldab umbes 200 migrandi vastuvõtmist.

Toimetaja: Anette Parksepp

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: