X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Poola president soovib rahvahääletust uue põhiseaduse üle

Poola president Andrzej Duda.
Poola president Andrzej Duda. Autor/allikas: Markus Schreiber/AP Photo/Scanpix

Poola president Andrzej Duda esitas reedel kava mittesiduvaks referendumiks uue põhiseaduse üle, muu hulgas uuritakse poolakate seisukohta presidendi volituste suurendamise ja Poola seaduste ülimuslikkuse osas Euroopa Liidu omade ees.

Parempoolne riigipea pakkus 10.-11. novembriks kavandatud rahvahääletusele välja ühtekokku kümme küsimust, muu hulgas tuleks hääletajatel vastata, kas uus põhiseadus peaks asendama 1997. aastal vastu võetud konstitutsiooni.

Veel küsitakse valijailt, kas põhiseaduse preambulis peaks viitama Poola kristlikule pärandile.

Poola ühines NATO-ga 1999. ja EL-iga 2004. aastal.

Tulemus ei ole parlamendile siduv, sest põhiseaduse muutmine eeldab parlamendi alamkojas kahekolmandikulist häälteenamust.

Hääletajailt küsitakse, kas presidendile või parlamendile peaks rohkem volitusi andma ning kas peaks säilitama praeguse proportsionaalse valimissüsteemi.

Referendumiga soovitakse anda põhiseaduslik kaitse ka praktilisematele küsimustele, nagu pensioniiga, peretoetused ning Poola põllumajandus ja toidujulgeolek.

2015. aastal võimule tulnud paremerakond Seadus ja Õiglus (Pis) suhtub väga kriitiliselt praegusesse konstitutsiooni, mille panid kokku vasakpoolsed ja liberaalid.

Kuid PiS ja selle mõjuvõimas liider Jaroslaw Kaczynski, kelles nähakse Poola de facto juhti, ei ole Duda ettepanekule veel oma heakskiitu andnud.

Sõltub senatist, kas jätkata Duda referendumiettepaneku menetlemist.

Ülemkoda võib teemat arutada järgmisel nädalal.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: