Poola presidentuur: ülemkohtu eesistuja peab lahkuma

Małgorzata Gersdorf minemas kohtumisele Andrzej Dudaga
Małgorzata Gersdorf minemas kohtumisele Andrzej Dudaga Autor/allikas: AP/Scanpix

Poola presidendi kantselei teatas teisipäeval, et ülemkohtu eesistuja läheb kolmapäeval pensionile, nagu näeb ette Euroopa Liidu kriitika alla sattunud valitsuse reform.

Kohtunik Małgorzata Gersdorf, kes on tõotanud oma ametit mitte maha panna, keeldus pärast kohtumist president Andrzej Dudaga seda otsust kommenteerimast, kuid tema pressiesindaja sõnul kavatseb kohtunik kolmapäeval kohtusse naasta.

Gersdorf on siiski nimetanud enda äraoleku ajaks ajutiseks asetäitjaks Józef Iwulski, lausus kõneisik Michał Laskowski ajakirjanikele Varssavis.

"Ülemkohtu eesistuja plaanid ei ole muutunud; ta kavatseb homme olla tööl. Milline saab olema tema saatus ja järgmised otsused, seda ma ei tea," lisas ta.

Gersdorf on olnud üks kümnetest ülemkohtu kohtunikest, kes on eiranud valitsuse vastuolulisi reforme, mis sunnivad neid pensionile minema.

Teisipäeva õhtul ja kolmapäeval on oodata Varssavis ülemkohtu hoone ümbruses meeleavaldusi trotslike kohtunike toetuseks.

Kuid presidendi abi kinnitas ajakirjanikele, et Gersdorfi kolmapäeval tööle ei oodata, lisades, et ülemkohtu eesistuja on nüüdsest Józef Iwulski.

EL käivitas esmaspäeval seoses kohtureformiga Poola suhtes õigusliku menetluse. Kriitikud on reformi nimetanud põhiseaduse vastaseks.

Ühenduse täitevorgan Euroopa Komisjon on öelnud, et ülemkohtu kohtunike vanuse ülempiiri langetamine 70 eluaastalt 65-le, õõnestab kohtuvõimu sõltumatust ning rikub Poola kohustusi EL-i seaduse ees.

Poola võimuerakonna Seadus ja Õiglus (PiS) läbi surutud uus kohustuslik pensioniiga jõustus teisipäeval ja tähendab seda, et üle kolmandiku ülemkohtu 73 kohtunikust peaks ennetähtaegselt ametist lahkuma.

Poolal on kuu aega komisjonile vastata. Tegemist on esimese etapiga protseduuris, mis võib jõuda bloki kõrgeimasse, Euroopa Kohtusse.

Kuid PiS-i valitsuse on keeldunud taganemast, kinnitades, et muutused on vajalikud võitlemaks korruptsiooniga ja uuendamaks kommunismiaegset kohtusüsteemi.

Poola kohtunikekogu on otsustanud, et ülemkohtu eesistuja Gersdorf jääb ametisse 2020. aasta 30. aprillini, seda kooskõlas põhiseaduse sätetega, mis annavad talle kuueaastase ametiaja, ütles möödunud nädalal Laskowski.

Ta lisas, et ükski tavaline seadus ei saa olla kõrgem põhiseaduse sättest, mis tagab ülemkohtu esimehele kuueaastase ametiaja. Gersdorf on praegu 65-aastane.

Teises otsuses ütlesid kohtunikud, et iga ülemkohtu kohtunik, kes asus tööle enne uue reformi jõustumist, peab jääma ametisse kuni 70. eluaastani, seda ilma ühegi lisatingimuseta.

Gersdorf ise on nimetanud kohtureformi puhastuseks.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: