Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Poola ülemkohtunikud mõistsid hukka valitsuse kohtureformi

Poola kohtunikud.
Poola kohtunikud. Autor/allikas: Janek Skarzynski/AFP/Scanpix

Poola ülemkohtu kohtunikud mõistsid teisipäeval hukka valitsuse vastuolulise justiitsreformi ja nimetas seda põhiseadusvastaseks.

Parempoolse erakonna Seadus ja Õiglus (PiS) reformi tõttu algatas Euroopa Komisjon pretsedenditu rikkumismenetluse, sest näeb selles süsteemset ohtu Poola kohtuvõimule. Poola president Andrzej Duda allkirjastas parlamendis heaks kiidetud reformid ja need on nüüdseks seadused.

Paljud reformis ette nähtud muudatused "lähevad vastuollu Poola põhiseaduse standarditega, lisaks rikuvad võimude eraldatuse põhimõtet, kohtute ja kohtunike sõltumatut ning kohtunike ametiaja kindlust", teatas ülemkohus oma veebilehel.

Avalduse kiitsid heaks kohtu kohtunike üldkogu. Kohtunikest 69 toetasid avalduse teksti, kolm hääletas vastu ja kolm jäid erapooletuks.

Üks jõustunud reformieelnõu lõpetab pea poolte ülemkohtunike mandaadi. Neist üks, peakohtunik Małgorzata Gersdorf nimetas seda "riigipöördeks."

Teine muudatus andis parlamendile õiguse valida liikmeid kohtuvõimu riiklikku nõukokku, mis peab järelevalvet kohtu erapooletuse üle. Kriitikute sõnul ähvardab see piirata kohtu sõltumatust.

Nõukogu president Dariusz Zawistowski astus sel nädalal "protesti märgiks" tagasi.

PiS hakkas kohtusüsteemi muudatus ajama peatselt pärast võimule tulekut 2015. aasta lõpus. Erakonna sõnul on kohtureform vajalik, et muuta kohtud töövõimelisemaks ja võidelda korruptsiooniga.

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: