Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

EL käivitas Poola kohtureformi menetluse teise etapi

Poola ja Euroopa Liidu lipp.
Poola ja Euroopa Liidu lipp. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Euroopa Liit algatas teisipäeval Poola ülemkohtu reformi tõttu Varssavi suhtes algatatud menetluse teise etapi, teatades, et Poola ei ole Brüsseli tõstatatud probleemidega tegelnud, ning andis Varssavile nõudmiste täitmiseks ühe kuu.

Samm tõstab panuseid kauaaegses komisjoni ja Poola vastasseisus, mille keskmes on Poola valitsuse õigusreform ja selle mõju Poola õigusriigile.

Euroopa Komisjon algatas õigusreformi tõttu Varssavi suhtes 2. juulil rikkumismenetluse. Kriitikute sõnul viis reform kohtusüsteemi valitsuse kontrolli alla ning see ohustab Poola demokraatiat.

Komisjon käivitas artikli 7 menetluse Poola õigusriiki ähvardavate "süsteemsete ohtude" tõttu. Menetlus võib päädida Poola hääletusõiguse peatamisega.

Pärast Varssavi vastuse "põhjalikku analüüsi" on aeg alustada menetluse teist etappi, sest "Poola võimude vastus ei ole Euroopa Komisjoni tõstatatud õiguslikke probleeme leevendanud," märkis komisjon.

"Poola võimudel on nüüd aega üks kuu, et rakendada vajalikud meetmed põhjendatud arvamusega kooskõlla astumiseks. Kui Poola võimud vajalikke meetmeid ei rakenda, siis võib komisjon otsustada edastada kaasus Euroopa Liidu Kohtusse."

Kui kohus otsustab Poola vastu, siis võib riik saada suure rahatrahvi.

Õigusreformi raames vähendati Poola ülemkohtu kohtunike pensioniiga 70 aastalt 65-le. Muudatus jõustus juulis ning mõjutas kohtu 73 kohtunikust 27-t.

Viimaste seas on peakohtunik Małgorzata Gersdorf, kes keeldus tagasi astumast. Tema hinnangul oli muudatus "puhastus", mis rikkus tema põhiseaduses tagatud õigust teenida ülemkohtunikuna üks kuueaastane ametiaeg. See oleks pidanud lõppema 2020. aastal.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: