Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trump ja Conte kinnitasid, et Vene-sanktsioonid jäävad praegu kehtima

Giuseppe Conte ja Donald Trump ühisel pressikonverentsil 30. juulil.
Giuseppe Conte ja Donald Trump ühisel pressikonverentsil 30. juulil. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Esmaspäeval külastas esimest korda Valget Maja Itaalia peaminister Giuseppe Conte ning ühisel pressikonverentsil USA presidendi Donald Trumpiga tulid jutuks nii migratsioon, kaubandussuhted, Venemaa kui ka Iraan.

Kokkuvõtteid kohtumisest on teinud näiteks Politico, Associated Press ja Raadio Vaba Euroopa. Ühist pressikonverentsi saab täismahus vaadata SIIN.

Erinevalt teistest Euroopa juhtidest nagu Saksamaa liidukantsler Angela Merkel, Prantsusmaa president Emmanuel Macron ja Hollandi peaminister Mark Rutte, kes on kasutanud ühiseid pressikonverentse Trumpiga ka eriarvamuste esile toomiseks, oli Conte väga toetav, kui Trump meenutas oma väidetavaid saavutusi G7 tippkohtumisel, NATO tippkohtumisel ja Helsingi kohtumisel Venemaa presidendi Vladimir Putiniga.

Conte, kes näiteks G7 tippkohtumise ajal asus toetama Trumpi ideed kutsuda Venemaa tagasi juhtivate tööstusriikide gruppi, avaldas esmaspäeval arvamust, et Itaalia näol on nüüd tegu Washingtoni uue "priviligeeritud vestluspartneriga" Euroopas.

Itaalia ajakirjanike seas aga põhjustas mõnevõrra hämmeldust see, kui Trump alustas pressikonverentsi sellega, et õnnitles Contet tohutu võidu eest märtsikuistel valimistel. Nimelt lõppesid valimised ilma kindla võitjata ning pärast kuudepikkust segadust sõlmisid koalitsioonileppe kaks populismis süüdistatud erakonda - lõunapiirkondades populaarne ja mõnevõrra vasakpoolne Viie Tähe Liikumine ning paremääruslikuks peetud Liiga, endise nimega Põhjaliiga. Seni juuraprofessorina tuntud Conte aga valimistel ei osalenud ning tema näol on tegu eelkõige kompromissiga kahe erakonna vahel, kelle juhid - Luigi Di Maio ja Matteo Salvini - on valitsuses asepeaministriteks.

Migratsioon

Trump kiitis Itaalia valitsuse migratsioonipoliitikat, mille eestvedajaks on siseminister Salvini ja kelle erakonda Liiga käis valimiste eel innustamas ka Valge Maja kunagine poliitikastrateeg Steve Bannon.

"Nii nagu ka Ameerika Ühendriigid, on ka Itaalia praegu illegaalse immigratsiooni tohutu surve all ja nad võitlesid tugevalt vastu," rääkis Trump. "Ja peaminister, otse öeldes, on meiega täna siin tänu ebaseaduslikule immigratsioonile. Itaalia väsis sellest ära. Nad ei tahtnud seda enam."

Kaubandussuhted

Conte kutsus üles kiiremas korras alustama kahepoolsed kaubanduskõnelusi USA ja Euroopa Liidu vahel, milles Trump ja Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker eelmisel nädalal Washingtonis kokku leppisid.

"Ma usun, et see arusaam on põhimõtteline ja me peame sellega koheselt tööd tegema, ühendama oma pingutused tagamaks, et Euroopa, Ameerika, Itaalia kodanikud saaksid kasu võrdsemast kaubandussuhtest, mis on täielikult vastastikku kasulik," selgitas Itaalia peaminister.

Trump omakorda ütles, et ta on läbirääkimiste asjus lootusrikas, kuigi ta rõhutas taas kord, et "EL on Ameerika Ühendriike seni täielikult ära kasutanud".

"Ma arvan, et nad hakkavad meid kohtlema väga õiglaselt ja meie hakkame neid kohtlema õiglaselt," märkis USA president.

Venemaa

Nii Trump kui ka Conte ütlesid pressikonverentsil, et praegu pole plaanis Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonidest loobuda.

Kui Trumpi on sisepoliitikas süüdistatud kokkumängus Venemaaga valimiste ajal ning liiga sõbralikus suhtumises kolleeg Putinisse, siis Itaalia valitsuse kaks erakonda, eriti Salvini juhitud Liiga, on paistnud silma vägagi Kremli-sõbralike avaldustega. Salvini on otsesõnu kutsunud üles Venemaa vastastest sanktsioonidest loobuma ning õigustanud ka Krimmi annekteerimist. Di Maio on omakorda märkinud, et Vene-sanktsioonid on Itaalia majandusele palju kahju tekitanud.

Samas kiitis Conte juhitud valitsus hiljuti heaks EL-i Venemaa-vastaste sanktsioonide pikendamise ning peaminister ise ütles esmaspäevasel pressikonverentsil, et sanktsioonidest loobumine oleks praegu "mõeldamatu".

Trump, keda kriitikud endiselt süüdistavad Helsingi tippkohtumisega seoses, kinnitas omalt poolt, et USA sanktsioonid Venemaa vastu jäävad praegu püsima.

"Sanktsioonid Venemaa vastu jäävad nii nagu on," vastas Trump ajakirjaniku küsimusele.

Iraan

Trump kinnitas pressikonverentsil, et on nõus kohtuma Iraani liidritega igal ajal ja ilma eeltingimusteta.

"Ma kohtun Iraaniga, kui nad tahavad kohtuda. Ma ei tea, kas nad on valmis," sõnas ta. "Eeltingimusteta. Nad tahavad kohtuda, ma kohtun. Ükskõik, mis ajal nad tahavad."

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: