Pence: Vene agressioon on põrkunud USA tugevusega

{{1532058180000 | amCalendar}}
Mike Pence
Mike Pence Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA asepresident Mike Pence kaitses neljapäeval president Donald Trumpi süüdistuste eest liigses pehmuses Venemaa suhtes, öeldes, et Venemaa agressioon on põrkunud "Ameerika tugevusega ja tegudega".

Pence ütles St. Louisis, et Trumpi poliitikad toovad kaasa positiivseid muutusi Missouri osariigi suurlinnas ja kõikjal Ühendriikides, vahendas piirkondlik ajaleht St. Louis Post-Dispatch.

Asepresident esines sõnavõtuga Trumpi agenda edendamiseks asutatud vabaühenduse America First Policies üritusel.

USA presidendile on saanud pärast Helsingis peetud kohtumist Vene presidendi Vladimir Putiniga kodumaal osaks terav kriitika. Teda on pärast esinemist ühisel pressikonverentsil Putiniga süüdistatud isegi riigireetmises.

Trump ei suutnud pressikonverentsil öelda Venemaa tegevuse kohta maailmas ühtegi kriitilist sõna ja näis aktsepteerivat Putini eitust, et Venemaa ei sekkunud 2016. aasta USA presidendivalimistesse.

Ühendriikide kongressile, valitsusametnikele ja meediale valmistab meelehärmi ka asjaolu, et Putin ja Trump vestlesid kaks tundi nelja silma all ja pole teada, mida nad arutasid.

USA luureülem: ma ei tea, mida Trump ja Putin arutasid

USA luurekoordinaator (DNI) Dan Coats ütles neljapäeval, kolm päeva pärast seda, kui president Donald Trump pidas eraviisiliselt kas tundi kõnelusi Vene riigipea Vladimir Putiniga, et ei tea, mida nad omavahel rääkisid või milles kokku leppisid.

"Ma ei tea, mis sellel kohtumisel juhtus," ütles Coats Colorado osariigis Aspenis julgeolekufoorumil. "President on juba maininud mõnda asja, mis sellel kohtumisel juhtus. Arvan, et aja möödudes saame rohkem teada." 

Coats, kelle ülesanne on teostada järelevalvet ja koordineerida USA Luure Keskagentuuri (CIA), riikliku julgeolekuagentuuri (NSA) ja teiste riigi luureteenistuste tööd, sõnas, et "on presidendi eesõigus" jätta oma arutelud Putiniga enda teada.

Luurekoordinaatori märkused langevad ajale, kui Venemaa väidab, et Helsingis peetud tippkohtumisel saavutati teatud kokkulepped.

Trump ütles neljapäeval, et ootab järgmist kohtumist Putiniga, ja võimalust hakata ellu viima Vene riigipeaga arutatut. Ühendriikide riigipea loetles seejärel teemasid: "terrorismi peatamine, Iisraeli julgeolek, tuumarelvade leviku tõkestamine, küberrünnakud, kaubandus, Ukraina, Lähis-Ida rahu, Põhja-Korea ja muu".

Coats, kelle ametkond annab Trumpile igapäevaselt kõige salastatumat teavet julgeolekuohtude kohta Ühendriikidele, tegi selgeks, et ei nõustunud presidendi otsusega kohtuda Putiniga nelja silma all vaid tõlkide juuresolekul.

"Kui ta oleks minult küsinud, kuidas seda tuleks läbi viia, oleksin pakkunud välja teise mooduse," lausus ta.

Trump ütles esmaspäevase kohtumise järel ühisel pressikonverentsil Putiniga, et aktsepteeris Putini eitust, et Venemaa ei sekkunud 2016. aasta USA presidendivalimistesse.

Coats lükkas Putini väite sama päeva õhtul kategooriliselt tagasi, korrates USA luurekogukonna üksmeelset hinnangut, et Moskva sekkus ulatuslikult ja teeb seda siiamaani. "Ma uskusin, et pidin andmed üle kinnitama. See oli minu vastutus. Oli tähtis see luurekogukonna ja Ameerika rahva nimel välja öelda." 

Valge Maja: Trump on palunud kutsuda Putini sügisel Washingtoni

Trump on palunud oma rahvusliku julgeoleku nõunikul John Boltonil kutsuda Vene president Vladimir Putin sügisel Washingtoni visiidile, teatas Valge Maja neljapäeval.

Valge Maja pressiesindaja Sarah Sanders säutsus Twitteris, et arutelud kahe riigipea sügisese kohtumise üle juba käivad. "President Trump palus @ AmbJohnBoltonil kutsuda president Putin sügisel Washingtoni ja need arutelud juba käivad," kirjutas ta.

Eeldatavasti korraldatakse kohtumine Valges Majas, kuid Sanders ei täpsustanud, kus Trump ja Putin kohtuvad.

USA president säutsus varem neljapäeval, et ootab järgmist kohtumist Vene riigipeaga. "Tippkohtumine Venemaaga oli suur edu, välja arvatud rahva tõelise vaenlasega, võltsuudiste meediaga," säutsus Trump.

"Ma ootan meie teist kohtumist, et me saaksime hakata ellu viima osa neist paljudest asjadest, mida me arutasime," lisas ta.

Toimetaja: Marek Kuul, Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: