Suursaadik: USA suurendab sõjalist kohalolekut Poolas

{{1550065260000 | amCalendar}}
USA ja Poola sõdurid Varssavis asepresident Mike Pence'i saabumist ootamas.
USA ja Poola sõdurid Varssavis asepresident Mike Pence'i saabumist ootamas. Autor/allikas: AP/Scanpix

USA kavatseb suurendada oma sõjalist kohalolekut Poolas, ütles Ühendriikide suursaadik Varssavis Georgette Mosbacher kolmapäeval.

"Väehulga suurendamine tuleb märkimisväärne. Seda on üle saja, tuleb sadu inimesi. Arvan, et poolakad saavad suurema jao soovitust," ütles ta ajalehele Financial Times.

Samas ta ei nimetanud üksuse saabumise aega ega asunud toetama Poolasse USA alalise sõjaväebaasi loomise mõtet.

"Kaitseministeerium vaatab 21. sajandi relvajõude liikuvatena, sageli roteeruvana, selle asemel, et teenistuskohtades oleks hospidalid ja majad sõjaväelaste perekondadele," märkis saadik.

Samas ei kiirustanud Pentagon kinnitama saadiku sõnu lisajõudude saatmisest Poola. 

"Me jätkame läbirääkimisi oma Poola liitlastega, mingeid kokkuleppeid veel saavutatud ei ole. Me jätkame arutelu, teatame sobival ajal nende tulemustest," ütles Pentagoni pressiesindaja Eric Pahon. 

Praegu on Poolas umbes 4000 USA sõjaväelast. 

Kolmapäeval saabus Poola visiidile USA asepresident Mike Pence, kes kohtub Poola riigijuhtidega ning osaleb neljapäeval Varssavis toimuval Lähis-Ida teemalisel konverentsil. Reedel aga külastab ta koos Poola presidendi Andrzej Dudaga Poolas asuvat ajaloolist Auschwitz-Birkenau koonduslaagrit.

Teisipäeval käis Poolas USA välisminister Mike Pompeo.

Poola ostab USA-lt 414 miljoni dollari eest raketisüsteeme

USA ja Poola viisid lõpuni leppe, mille järgi ostab Varssavi 414 miljoni dollari eest mobiilseid raketisüsteeme.

"Meil on hea meel teha teiega Poola riigikaitse osas koostööd," ütles USA asepresident Mike Pence Varssavis, kus lepe kolmapäeval allkirjastati.

"Poolast saab seeläbi üks võimekamaid ja tugevamaid riike maailmas," lisas ta, rõhutades veel, et USA seisab alati oma NATO liitlase kõrval.

Suuresti sama rääkis ka Poola president Andrzej Duda, kes on ärgitanud Washingtoni paigutama Poolasse alaliselt rohkem vägesid.

Ostul on "tohutu mõju mitte ainult Poola kaitsevõimekuse suurendamisele ja Poola sõjaväele, vaid ka julgeoleku suurendamisele meie osas Euroopast, Atlandi alliansi idapoolel," ütles Duda.

20 HIMARS süsteemi ostu esimene tarne toimub 2023. aastal, lisas ta.

Lockheed Martini toodetav HIMARS süsteem suudab tulistada kuus raketti 70 kilomeetrise ulatusega või ühe raketi ulatusega 300 kilomeetrit. Praegu kasutavad seda 19 riiki, nende seas USA üksused Iraagis ja Süürias.

Möödunud aasta märtsis sõlmis Varssavi veel 4,7 miljardi dollarise leppe Patriot õhutõrjesüsteemi ostmiseks.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: