Atlantic Council ärgitab USA-d suurendama sõjalist kohalolekut Euroopas

USA ja Poola sõdurid õppusel Poolas 2018. aasta novembris.
USA ja Poola sõdurid õppusel Poolas 2018. aasta novembris. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA mõttekoja Atlantic Council eksperdid soovitavad USA-l suurendada oma sõjalist kohalolekut Euroopas, vahendas Radio Poland kolmapäeval.

Washingtonis asuva mõttekoja eksperdid hoiatavad 13. detsembril avaldatud raporti eelvaates, et Baltimaadesse ja Poola paigutatud NATO üksustest ei piisa Venemaa rünnaku tõrjumiseks.

Raport avaldatakse täismahus 2019. aasta algul. Dokumendi koostamist juhivad NATO Euroopa vägede eksjuht Philip Breedlove ja NATO endine asepeasekretär Alexander Vershbow.

"Venemaa meelekindel tavarelvastusega rünnak, eriti selline, mis toimub vähese eelhoiatusega, võib seljatada need eelpaigutatud NATO ja USA üksused võrdlemisi lühikese ajaga, enne kui saab rakendada lisajõude," öeldi dokumendis.

"(Kui Venemaa) peaks tegema Balti piirkonnas asuvale NATO liikmesriigile maapõhise rünnaku, siis on Venemaal oma kampaania esimestel päevadel ja nädalatel märkimisväärne aja ja distantsi eelis, sest sellel on tugev lähtepositsioon ja ta suudab saata lisajõude mujal Venemaal asuvatest maa- ja õhuväe üksustest."

Eksperdid rõhutavad, et USA peaks tugevdama NATO heidutust Kesk- ja Ida-Euroopas laiemalt, mitte ainult seal, kus USA sõdurid juba on. Lisaks ei peaks sõjaline kohalolek piirduma ainult maapõhiste üksustega, vaid juurde tuleks saata ka laevu ja lennukeid, ütlesid nad.

Eksperdid tõid raportis esile Poola tähtsuse.

Poola "suuruse ja geograafilise asendi tõttu saab sellest peamine lähtepunkt enamikele NATO püüdlustele kaitsta liitlaste territooriumi kolmes Balti riigis", ütlesid nad.

Eksperdid ärgitasid pidama meeles, et "mis tahes otsusel tugevdada USA kohalolekut Poolas saavad olema tõsised tagajärjed kogu piirkonnale ning alliansile tervikuna".

Samas rõhutasid nad, et USA kohaloleku tugevdamine Euroopas on Poolast laiem. "Fundamentaalselt on asi NATO-s ja kogu Euroopa kaitsmises."

Raport avaldati ajal, mil USA kongress arutab, kas Euroopasse paigutatud USA üksused on Venemaa heidutamiseks piisavalt tugevad. Lisaks kaalub Pentagon Varssavi ettepanekut rajada Poola USA sõjaväebaas.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: