USA pühendus vägede paigutamisele Leetu ja teistesse Baltimaadesse

USA sõdurid NATO õppusel Leedus 4. juunil.
USA sõdurid NATO õppusel Leedus 4. juunil. Autor/allikas: AFP/Scanpix

USA pühendus teisipäeval allkirjastatud kahepoolses dokumendis vägede Leetu ja teistesse Baltimaadesse paigutamisele.

Aastani 2024 kaitsekoostööd käsitlevas raamistikus pühendub USA vägede paigutamisele Baltimaadesse, "et tugevdada heidutust ja edendada Eesti, Läti ja Leedu püüdeid arendada oma riiklikku kaitsevõimet", teatas Ühendriikide kaitseministeerium.

Leedu kaitseministeerium pühendus vajaliku võõrustajariigi toetuse pakkumisele riigis viibivatele USA vägedele.

Koostööraamistiku allkirjastasid Leedu kaitseministeeriumi kaitsepoliitika direktor Robertas Šapronas ja USA kaitseministeeriumi rahvusvahelise julgeoleku eest vastutava abikaitseministri kohusetäitja Kathryn Wheelbarger.

Praegu käivad Ühendriikide väed Leedus õppustel Poolast. Leedu relvajõudude logistikapataljonis teenib umbes 25 USA logistikaspetsialisti.

Regulaarselt külastab Leedut ka teadmata arv Ühendriikide eriväelasi.

USA paigutas pärast Venemaa Ukraina-vastase agressiooni algust 2014. aasta kevadel Baltimaadesse kompaniisuurused üksused, kuid need lahkusid 2017. aastal pärast mitmerahvuseliste NATO pataljonide saabumist.

Leedu ja USA leppisid ka kokku koostöö tegemises rahvusvahelistel operatsioonidel, küberruumis ja luureandmete vahetusel.

Washington lubas pakkuda edasist finantsabi Leedu tankitõrje, õhutõrje ja jälgimistegevuse võimekuse suurendamisele.

USA lubas eraldada raha ka selleks, et aidata Leedul suurendada võimekust merel ja vahetada välja Nõukogude ja Venemaa päritolu varustus ja platvormid.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: