Trump: USA uurib tõsiselt alalise sõjabaasi ehitamist Poola

{{1537296840000 | amCalendar}}
Poola president Andrzej Duda ja USA president Donald Trump.
Poola president Andrzej Duda ja USA president Donald Trump. Autor/allikas: Jim Watson/AFP/Scanpix

USA president Donald Trump teatas teisipäeval, et tema ja ta valitsus tõsiselt uurivad alalise USA sõjaväebaasi ehitamist Poola ning Varssavi nõusolekut maksta selle rajamise kuludest rohkem kui kaks miljardit dollarit.

"Uurime seda väga tõsiselt," ütles Trump ajakirjanikele, kui võttis Ovaalkabinetis vastu Poola presidendi Andrzej Duda.

"Poola on nõus väga suuresti panustama, et USA tuleks ja seaks sisse kohaloleku Poolas," lisas Trump.

"Kui nad on nõus seda tegema [maksma], siis kindlasti räägime sellest," ütles ta.

Hiljem toimunud pressikonverentsil lisas Trump, et Poola tegi ettepaneku maksta baasi rajamise kuludest üle kahe miljardi dollari.

"President pakkus meile palju rohkem kui kaks miljardit dollarit selle tegemiseks, seega uurime seda," lausus Trump. "Uurime seda esmajärjekorras mõlema riigi sõjalise kaitse ning ka maksumuse seisukohast," lisas ta.

Duda lausus pressikonverentsil: "Loodetavasti teete otsuse saata rohkem üksusi ja varustust... Mulle meeldiks näha Poolas alalist USA baasi."

Duda ütles naljatledes, et baasi nimeks võiks saada "Fort Trump".

Poola president lisas, et Venemaa sõjaline laienemine, mis algas mässuliste alade ülevõtmisega Gruusias ning hiljuti jätkus Ukrainale kuuluva Krimmi annekteerimisega, on osa Venemaa "pidevast rahvusvahelise õiguse rikkumisest".

"On terve hulk argumente, mis toetavad fakti, et USA relvajõudude kohalolek selles piirkonnas on absoluutselt õigustatud," ütles Duda.

Trump nõustus Duda hinnanguga.

"Arvan, et see olukord on väga agressiivne. Arvan, et Venemaa on tegutsenud agressiivselt," ütles Trump. "Nad [Vene võimud] austavad jõudu. Nad austavad jõudu nagu seda teeb igaüks. Arvan, et meil on maailmas enim jõudu, eriti nüüd."

Poola oli varem teinud USA-le pakkumise paigutada Poolasse alaliselt soomusdiviis ning lubanud maksta selle eest kaks miljardit dollarit. Mõlemad riigid on NATO liikmed, kuid pakkumine on kahepoolne ja jääb NATO raamistikust välja.

Baasi rajamine ilmselt suurendaks pingeid NATO ja Venemaa vahel, sest Venemaa näeb uue USA alalise baasi ehitamist oma piiri lähedale ähvardava sõjalise sammuna.

Vaatlejate sõnul võib baasi rajamine suurendada pingeid ka NATO sees, sest nende hinnangul ohustab see Lääne ühtsust ning 2014. aastal kehtestatud Venemaa-suunalist poliitikat.

Balti peaministrid juunis toetasid Poola pakkumist.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: