Ekspert: Itaalias on tuhanded sillad varisemisohus

Genovas kuulutati õnnetusega seoses välja kahepäevane lein.
Genovas kuulutati õnnetusega seoses välja kahepäevane lein. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Itaalias seisab kümme tuhat silda laguneva betooni toel ja on seetõttu varisemisohus, hoiatas ekspert pärast Genova Morandi maanteesilla kokku kukkumist ja vähemalt 38 inimese hukkumist.

Teisipäeval toimunud sillavaringus kukkus 30 sõidukit alla 45 meetri kõrguselt. Genova sild oli vaid üks paljudest sarnastest ehitistest, mis rajati 1960. ja 1970. aastatel ning mis vajavad kiiret renoveerimist, et vältida järgmisi õnnetussurmasid, hoiatas Settimo Martinello, Itaalia sillahooldusspetsialist ajalehes The Times.

"Buumiaastatel ehitati tuhandeid sildu nõuetele mittevastavast betoonist, mis nüüd praguneb ja laseb sisse niiskust, mis omakorda paneb roostetama silda seestpoolt toestavad metallvardad," selgitas ta. "Praegused testid sildadele näitavad, et enamik neist on ehitatud betooniga, mis on 50 protsenti vähem vastupidav kui ametlikult väideti."

"Kui niiskus pääseb juba silla sisse ja metallvardad hakkavad roostetama, tekitavad need uusi betoonilõhesid ja kiirendavad protsessi. Kümned tuhanded sillad on praegu ohus, aga see number hakkab kiirelt kasvama, kuna nende ehitiste eluiga on sarnane meie endi omaga," selgitas Martinello, kes töötab sildade järelvalvega tegelevas hooldusfirmas 4Emme. "Pange tähele musti jälgi betoonil: see on välja imbuv rooste ja see näitab, et sild on ohus."

Genova juhtivprokurör ütles neljapäeval, et kuni 20 inimest võib endiselt olla maetud 51-aastase silla mitmetonniste betoonirusude alla. Laupäeval korraldatakse ohvritele riiklik matus.

Toimetaja: Anette Parksepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: