Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trump pikas intervjuus: ma ei ole Vene-sanktsioonidest loobumist kaalunud

USA president Donald Trump Ovaalkabinetis Reutersi ajakirjanikega rääkimas.
USA president Donald Trump Ovaalkabinetis Reutersi ajakirjanikega rääkimas. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Uudisteagentuur Reuters avaldas esmaspäeval pikema intervjuu president Donald Trumpiga, mille käigus rääkis USA riigipea suhetest Venemaa ja Türgiga, eriprokurör Robert Muelleri juurdlusest, Hiinast ja Põhja-Koreast, USA föderaalreservi iseseisvusest ning paljust muust.

Olulisemad tsitaadid Ovaalkabinetis toimunud intervjuust:

USA pastori kinnipidamisest Türgi võimude poolt.

"Ma arvan, et see on väga kurb, mida Türgi teeb. Ma arvan, et nad teevad kohutava vea. Mingeid järeleandmisi ei tule. Pastor [Andrew] Brunson on suur patrioot."

Võimalusest, et Türgi majandusele antav löök võib laiemalt levida.

"Ei, ma ei muretse selle pärast üldse. Ma ei ole mures."

Võimalusest, et USA kehtestab Türgi suhtes veel sanktsioone.

"Mulle meeldib Türgi, mulle meeldivad Türgi inimesed väga. Nagu te teate, oli mul seni väga hea suhe presidendiga. Ma sain temaga suurepäraselt läbi, mul oli väga hea suhe, kuid see ei saa olla ühepoolne."

Võimalikust kohtumisest Iraani juhiga.

"Ma ei öelnud, et ma kavatsen kohtuda... Kui ta tahab kohtuda, siis tore. Kui ta ei taha kohtuda, siis ei lähe see mulle üldse korda... Kuid mina ei ole avaldanud soovi kohtuda."

Võimalusest, et tal on ajakava, mille jooksul tuleks kaubandusvaidlused Hiinaga lõpetada.

"Ei. Mingit ajakava pole. Ma olen nii nagu nemad, ma vaatan kaugemat tulevikku."

Võimalusest, et ta kohtub novembris president Xi Jinpingiga.

"Võib-olla. Ma ei ole kindel, et see on juba paika pandud. Eks me näeme."

Võimalusest, et käesoleval nädalal tehakse edusamme kaubanduskõnelustel Hiinaga.

"Ma ei oota sealt midagi."

Võimalusest, et Hiina aitab USA-d Põhja-Korea teemal.

"Nad aitasid meid alguses väga palju. nad aitavad praegu palju vähem. Kaubanduse tõttu."

Sellest, et tema advokaat Rudy Giuliani muretseb, et vestluses eriprokurör Robert Muelleriga võib Trump sattuda nn valetunnistuse andmise lõksu.

"Nojah kindlasti. Tal on õigus, et kui ma midagi ütlen ning tüüp nagu [FBI endine juht James] Comey, kes on tõestatud valetaja - ma pean silmas, et ta valetas, ta tunnistas ise, et valetas... Vaadake, mis ta ütles kongressis - ta lekitas. Ta valetas. Seega kui ma ütlen midagi ja tema ütleb midagi ning on minu sõna tema sõna vastu ja ta on Muelleriga hea sõber, seega võib Mueller öelda: "No selge, ma usun Comeyt." ja isegi, kui ma räägin tõtt, teeks see must valetaja. See ei ole hea."

Trumpi sõnul võiks ta Muelleri juurdlust ka ise juhtida, kuid seni on ta otsustanud seda mitte teha.

"Ma võin sekkuda ja ma võin teha ükskõik mida - ma võiksin seda ka ise juhtida, kui ma tahan. Kuid ma otsustasin eemale hoida. Mul on täielikult lubatud sekkuda, kui ma seda tahan. Seni olen ma otsustanud mitte sekkuda. Ma olen otsustanud eemale hoida."

Oma äsjasest kohtumisest Venemaa presidendi Vladimir Putiniga.

"Need olid ainult libauudised, mis kritiseerisid... Meil oli väga hea, ma eeldan, et ligi kahe tunni pikkune kohtumine. Meil oli teine hea kohtumine koos paljude meie esindajatega seal. Me rääkisime Iisraelist, me rääkisime ohust Iisraeli julgeolekule, me rääkisime Süüriast, me rääkisime Ukrainast."

"Ma mainisin Krimmi, loomulikult. Ma mainin alati Krimmi, kui ma Ukrainat mainin. Putinil ja minul oli väga hea arutelu. See oli väga, ma arvan, et väga hea arutelu mõlema poole jaoks. Ma mainisin Saksamaale minevat gaasitoru."

Küsimusest, kas Putin soovis Trumpilt sanktsioonidest loobumist.

"Ei, ta ei teinud seda. Ta ei tõstatanud seda teemat kordagi."

Võimalusest, kas ta kaaluks Venemaa vastastest sanktsioonidest loobumist.

"Ei. Ma ei ole selle peale mõelnud. Kuid ei, ma ei ole seda üldse kaalumas. Ei. Ma kaaluksin seda, kui nad teeksid midagi, mis oleks meile hea. Kuid ilma selleta ma seda ei kaaluks. Teisisõnu, ma kaaluksin seda, kas või hetkeks, kui miskit toimub - meil on palju ühiseid asju. Meil on palju häid asju, mida teineteise jaoks teha. Meil on Süüria. Meil on Ukraina. Meil on palju muid asju. Ma arvan, et neile meeldiks majanduslik areng. Ja see on suur asi nende jaoks."

USA föderaalreservi iseseisvusest ja Jerome Powelli valimisest seda juhtima.

"Mul ei ole vastutulelikku föderaalreservi. Kas ma olen oma valikuga rahul? Ma annan teile teada nelja aasta pärast. Ma annan teile teada seitsme aasta pärast."

"Ma ei ole tema intressimäärade tõstmisest vaimustuses. Ei, ma ei ole vaimustuses. Me oleme väga tugevalt läbi rääkimas - ma ei nimetaks seda kaubandussõjaks - aga me oleme väga jõuliselt ja väga tugevalt rääkimas läbi teiste riikidega. Me võidame. Kuid sellel ajal ma peaks saama natuke abi föderaalreservilt."

Sellest, kas ta usub föderaalreservi sõltumatusse.

"Ma usun sellesse, et föderaalreserv teeb seda, mis on riigi jaoks hea."

Hiina ja Euroopa Liidu valuutast.

"Ma arvan, et Hiina manipuleerib oma valuutaga, absoluutselt. Ma arvan, et euroga manipuleeritakse samuti..."

Lähis-Ida teemal.

"Ma pidevalt jälgin olukorda Afganistanis ja kogu Lähis-Idas. Me poleks kunagi pidanud olema Lähis-Idas. See oli selle riigi ajaloo kõige suurem viga."

Äärmusrühmitusest ISIS.

"Me oleme ISIS-t võitnud. ISIS on sisuliselt võidetud."

Turvafirma Blackwater asutaja Erik Prince'i plaanist Afganistani sõda nö erastada.

"Ma ei kaalumas Erik Prince'i plaani."

Põhja-Korea juhist Kim Jong-unist.

"Ma kohtusin temaga kolm kuud tagasi. Need tüübid [eelmised presidendi] töötasid sellega 30 aastat. Ma lõpetasin tuumaktsetused, ma lõpetasin raketikatsetused. Jaapan on vaimustuses. Mis juhtuma hakkab? Kes teab. Eks me näe."

"Vaadake, mul on temaga hea suhe. Ta meeldib mulle. Paljud inimesed ütlevad: "Kuidas ta saab sulle üldse meeldida?" Ma saan temaga väga hästi läbi; meil on hea keemia. Mul on Putiniga samuti hea keemia."

Võimalikust teisest kohtumisest Põhja-Korea liidriga.

"Ma ei taha seda kommenteerida, kuid tõenäoliselt me teeme seda."

Sisu regulatsioonist sotsiaalmeediafirmade poolt.

"Ma arvan, et see on väga ohtlik asi, kui nad hakkavad end ise kontrollima selles mõttes, et kellel lubatakse Facebookis olla ja kellel lubatakse Twitteris olla. Ma arvan, et olgu see konservatiiv või liberaal, ma arvan, et see on väga ohtlik."

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: