Politoloog: Eesti 200 on kinnine grupp, mis töötab ülevalt alla

Alar Kilp
Alar Kilp Autor/allikas: Tartu Ülikool

Parteistuda lubav liikumine Eesti 200 koondab juhtimiskogemusega tehnokraatide gruppi, mis oma maailmavaatelt tõotab tulla kompott, ütles politoloog Alar Kilp.

"Kui uus erakond tuleb, siis ikka öeldakse, et ollakse teistsugused kui ülejäänud. Ja et ülejäänud pole mõelnud ja jätnud tegemata, mis tegelikkuses ei pruugi olla muidugi päris tõde," ütles Kilp intervjuus Vikerraadiole.

Oluline on tema sõnul see, et erakond kannaks kuvandit: me tuleme ja teeme midagi, mida teised varem pole teinud.

Kilbi jaoks muudab Eesti 200 ainulaadseks see, et ta on küllalt kinnine grupp, mis käis juba kuid koos, enne kui avalikkus sellest kevadel teada sai.

Ja edasine skeem oli politoloogi sõnul selline, et kõigepealt liitud ja siis saad teada, mis grupis arutatakse.

"See jätab mulje, et on Eesti 200 on ülalt alla loodav nähtus. Ei sarnane roheliste uue tulekuga aastal 2007, Res Publicaga veel vähem," ütles Kilp ja lisas, et Eesti 200 on täielik vastand Vabaerakonnale.

"Mulle on jäänud mulje, et see kinnine grupp koondab inimesi, kel on juhtimiskogemus. Teatud mõttes tehnokraatide grupp, mis oskab linnasid, piirkondi, ühiskonda, inimesi n-ö hallata," selgitas ta.

Kui selliste ekspertide grupp moodustab erakonna, võib see Kilbi sõnul võtta ette teatud šokkide läbiviimise Eesti poliitikas. "Viie või kümne aasta jooksul kaovad paljud töökohad ära, inimesi vaja ümber õpetada ja paljusid asju teha vähema rahaga, efektiivsemalt."

"Eesti 200-st võibki tulla tiim, mis suudab neid šokke professionaalselt ellu viia. Aga ühel hetkel on vaja valijatelt saada toetust, siis tuleb kokku panna sõnum või maailmavaade. Ennustan, et maailmavaade jääb väga suureks kompotiks," lausus politoloog.

Ta tunnistas, et ei saanud juba kevadel väga hästi aru, kas Eesti 200 on Keskerakonna konkurent venekeelsete lõimimisel. "Võib-olla kõige tõenäolisemalt on ta väga tugev konkurent Reformierakonnale professionaalse, efektiivse riigihaldamise seisukohalt."

"Seal on ka vanu isamaalasi, kas see on siis Isamaa vol 3 või vol 4. Ma ei usu, et see seltskond suudaks maailmavaateliselt uut nägemust Eestist 20 aasta pärast tuua. Küll aga paistavad nad silma professionaalse riigihaldamise impulsiga," lisas Kilp.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: Vikerraadio, Uudis+

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: