Corbyn ei suutnud vastata, kas ta ikka usub, et EL-ist väljas on parem

Tööpartei juht Jeremy Corbyn.
Tööpartei juht Jeremy Corbyn. Autor/allikas: PA/Scanpix

Briti telekanali Channel 4 ajakirjanik küsis Tööpartei juhilt Jeremy Corbynilt, kas viimane tõepoolest usub, et Suurbritannial on väljaspool Euroopa Liitu parem olla. Leiboristide esimehe vastused on Briti meedias palju tähelepanu pälvinud, sest tal õnnestus samale küsimusele vastata kuues erinevas sõnastuses, mingit sisulist vastust samal ajal andmata.

"Ma tahan, et meil oleks hea suhe Euroopa Liiduga. See on see, mida meil on vaja omada säilitamaks töökohti töötlevas tööstuses ja toiduainetööstuses. See peab olema praegu prioriteet, seega meil peab olema see toimiv kaubandussuhe Euroopa Liiduga, sealhulgas tolliliit," vastas Corbyn kõigepealt.

"Mulle on öeldud, et ma saan küsida teilt ainult ühe küsimuse, seega ma väga sooviksin, et te sellele vastaksite. Kas te ausalt usute, et Suurbritannial on väljaspool Euroopa Liitu parem olla?" kordas Channel 4 ajakirjanik seepeale küsimust.

"Me räägime läbi Suurbritannia tulevase suhte üle Euroopa Liiduga, mis säilitaks selle kaubandussuhte. See on see, mida me peame tegema. Me peame kaitsma töökohti ja meil peab olema kokkulepe Euroopa Liiduga tagamaks toiduaineid, keskkonda ja tööturgu puudutavaid reegleid," jätkas Corbyn.

"Te oleksite peaminister, kes vastutaks Brexiti läbiviimise eest. Kas te täiesti ausaks jäädes usute, et meil oleks väljaspool Euroopa Liitu parem olla?" ei jätnud ajakirjanik järele.

"Brexitit läbi viiv peaminister, kui selleks oleme meie, tagab, et Brexit ei kahjusta elatustaset, vaid pakub meile võimalusi kaubelda ka mujal. See peab olema eesmärk," sõnas leiboristide juht.

"Räägime kahju leevendamisest, aga ma tahan teilt teada, kas te arvate, et meil saab olema väljaspool Euroopa Liitu parem?" kordas omakorda ajakirjanik.

"Vastus, mille ma teile annan on lihtsalt see. Toimus referendum, jõuti otsusele, mea peame selle referendumi tulemust austama ning rääkima läbi kaubandussuhet üle Euroopa Liiduga kaitsmaks meie riigis töökohti ja elatustaset. Ja see on prioriteet, mida Tööpartei rakendab, ning me peatame konservatiivid viimast läbi ilma leppeta Brexitit ja mingit kuristiku äärele jõudnud lahendust, mis oleks hävitav meie töökohtadele ja tööstusele," selgitas Corbyn.

"Miks te ei saa öelda, kas meil oleks väljaspool Euroopa Liitu parem? Kindlasti sooviksite te peaministrina teha riigi jaoks seda, mis aitaks meid paremale järjele?" küsis seepeale ajakirjanik.

"Ma tahan, et see riik oleks parimal võimalikul järjel kõigi asjaolude puhul. Ning me räägime Euroopa Liiduga läbi, et seda just nimelt teha. Kuif tagamaks ka seda, et meil on kaubandussuhted ülejäänud maailmaga," vastas Corbyn.

"Viimast korda: kas te usute, et meil oleks [väljaspool Euroopa Liitu] parem?" sõnas ajakirjanik lõpuks.

"Ma olen vastanud teie küsimusele viis korda..."

"Ütlemata, kas te arvate, et meil oleks [väljaspool Euroopa Liitu] parem või mitte..."

"Ma olen vastanud teie küsimusele viis korda ja kuuendat korda ütlen ma teile seda: Tööpartei prioriteet on rääkida läbi kaubandussuhte üle Euroopa Liiduga, et kaitsta töökohti ja kaitsta elatustaset, mis meil on regulatsioonide kaudu, kuid samal ajal tagada ka seda, et töökohad tootvas tööstuses ja toiduainetööstuses oleksid kaitstud," lausus Corbyn lõpetuseks.

2016. aasta juunis toimunud Brexiti-referendumil andis hääle 72,21 protsenti valijatest ning EL-ist lahkumise poolt hääletas vaid 51,89 protsenti hääletanutest. Seoses napi tulemusega ning sellega, et Brexiti asjaolud ning võimalik mõju on endiselt ebaselge, on Briti ühiskonnas üha tugevamatl esile kerkinud üleskutsed korraldada selles küsimuses uus referendum.

Liberaaldemokraatlik erakond on ametlikult toetamas Euroopa Liitu jäämist ning ka märkimisväärne osa Tööparteist - nii poliitikutest kui ka valijatest - toetab Euroopa Liitu jäämist või vähemalt uue rahvahääletuse korraldamist. Seetõttu on Corbynit ja tema lähedasi liitlasi tabanud üha rohkem ka kriitika, sealjuures parteikaaslaste poolt, seoses parteijuhi selgusetuks jääva seisukohaga Brexiti küsimuses. Kuigi ka valitsevas Konservatiivses Parteis on tõsiseid erimeelsusi Brexiti-protsessi sisu teemal, on Tööpartei ametlik seisukoht niivõrd olulises küsimuses paljude silmis veelgi arusaamatum ning ilmselt ei tekitanud ka äsjane intervjuu erilist uut selgust.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: