May: leppeta Brexit ei oleks katastroof

Foto: PA/Scanpix

Briti peaministri Theresa May sõnul ei oleks leppeta Brexit Ühendkuningriigi jaoks katastroof  ja riik suudaks ka selle oma kasuks pöörata, erinevalt mitmete Briti ja Euroopa poliitikute hoiatustest, et leppeta liidust lahkumisel oleks tõsised ja kaugeleulatuvad majanduslikud tagajärjed.

May ütles teisipäeval, et ta on küll kindel, et enne Euroopa Liidust lahkumist märtsis suudetakse Brüsseliga jõuda mõlemale poolele sobilikule leppele, kuid ka leppeta Brexit ei oleks katastroof. Seejuures viitas ta Maailma Kaubandusorganisatsiooni juhile Roberto Azevedole.

"Vaadake mida WTO direktor on öelnud. Tema sõnul oleks leppeta Brexit raske, kuid mitte maailmalõpp," sõnas May. Ta rääkis ka, et valitsus on teinud ettevalmistusi liidust lepeta lahkumiseks, garanteerimaks, et Brexit oleks edukas ka sellisel juhul.

Ühendkuningriik ja Brüssel ei ole veel Brexiti leppeni jõudnud, ehkki riik peaks liidust lahkuma juba tuleva aasta märtsis. Seejuures raskendavad May jaoks olukorda sisepoliitilised pinged, kus üks leer eelistab ka edaspidi lähedasi majandussidemeid Euroopa Liiduga ja teine liidust täielikku eraldumist. Nii London kui Brüssel on väljendanud lootust, et leppeni suudetakse jõuda oktoobriks, et Euroopa ja Briti parlamendid saaksid selle enne lahkumist ratifitseerida.

Möödunud nädalal hoiatas Briti rahandusminister, et leppeta lahkumisel oleks tõsised majanduslikud tagajärjed. Sarnaseid hoiatusi on teinud ka mitmed teised Briti ja Euroopa poliitikud ning rahvusvahelised organisatsioonid nagu WTO.

May: Ühendkuningriigist saab Brexiti järel suurim investor Aafrikas

May lubas teisipäeval oma Aafrika ringreisi algul seada Brexiti järel prioriteediks investeeringud Aafrikasse

"Aastaks 2022 tahan ma, et Ühendkuningriigist saaks G7 riikide seas suurim investor Aafrikas. Seda üritust peaks juhtima erasektori firmad," ütles May ärijuhtidele Kaplinnas.

"Olles peaminister kaubandusriigis, mille edu sõltub globaalsetest turgudest, tahan ma Aafrikas näha tugevaid majandusi, millega Briti firmad saaksid äri ajada," ütles ta. "Tahan luua uusi ärisidemeid Ühendkuningriigi ja meie Aafrika sõprade vahel, mis tuginevad ühisele jõukusele ja julgeolekule."

May sõnas Reutersi teatel ka seda, et Suurbritannia toetab ja on juba pikemat aega toetanud LAV-i vastuolulist maareformi.

Aafrika ringreis on May jaoks tema 2016. aastal alanud ametiaja esimene. Selle jooksul külastab ta Lõuna-Aafrika Vabariiki, Nigeeriat ja Keeniat.

May alustab ringreisi teisipäeval Kaplinnast, kus ta kohtub LAV-i presidendi Cyril Ramaphosa, äriliidrite ja noortega. LAV-is esineb ta ka kõnega Briti erasektori investeeringutest ja kaubandusest LAV-iga.

Kolmapäeval külastab Briti peaminister Nigeeriat kohtumisteks president Muhammadu Buhariga pealinnas Abujas ning kaasaegse orjuse ohvritega Lagoses.

Neljapäeval kohtub May Keenias president Uhuru Kenyattaga ja külastab ka riigis väljaõpet andvaid Briti sõdureid. Sellele järgneb pidulik dinee Kenyattaga.

Temast saab esimene Keeniat külastanud Briti valitsusjuht alates 1988. aastast, kui Ida-Aafrika riiki külastas Margaret Thatcher.

Viimasel ajal on peaminister olnud suure sisepoliitilise surve all, kuivõrd Brexiti vastased on väljendanud skepsist tema plaanide suhtes sõlmida Brexiti järel kahepoolseid kaubandusleppeid. Samal ajal on Brexiti pooldajad aga avaldanud survet, et liidust lahkumine toimuks jõulisemalt.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: