Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Saudi Araabia tervitas Trumpi otsust ja lubas tagada naftaturu stabiilsuse

Saudi Araabia kinnitas, et tagab naftaturgudel stabiilsuse ajal, mil USA loobus Iraani tuumaleppest ning taaskehtestab peagi Teherani-vastased sanktsioonid.

USA presidendi Donald Trumpi poolt teatavaks tehtud Iraani-vastane samm võib pikas perspektiivis tõrjuda ülemaailmselt naftaturult eemale märkimisväärse osa pakkumisest, kirjutab ajaleht Wall Street Journal.

Washington on andnud mõista, et uued sanktsioonid piiravad Iraani võimekust toornaftat eksportida, kuid täpsemaid detaile sanktsioonide kohta pole veel avaldatud. Valge Maja kinnitusel antakse ettevõtetele ja pankadele mitu kuud aega oma tegevust ümber seadistada.

Iraan on viimasel ajal 2015. aasta tuumaleppega tekkinud võimaluste raames eksportinud iga päev umbes 2,7 miljonit barrelit toornaftat päevas. See on umbes kolm protsenti maailmaturul pakutavast toornaftast.

Suurem osa Iraani toornaftast ostetakse Hiina või teiste Aasia riikide poolt, kuid ostjate seas on ka Euroopa kliente. Nüüd, sõltuvalt USA sanktsioonide ulatusest, peavad eelpool mainitud kliendid endale uusi tarnijaid leidma.

Iraani peamine rivaal Saudi Araabia - seda nii geopoliitilisel tasandil kui ka naftamüügi valdkonnas - andis Trumpi otsuse valguses kiirelt teada, et on pühendunud globaalse naftaturu stabiilsuse toetamisele ning aitab koos teiste suurtootjatega kaasa sellele, et uutest USA sanktsioonidest tulenev pakkumise vähenemine oleks võimalikult pehme.

Mingit Saudi Araabia panust näitab kas või see, et nafta hinnad New Yorgi ja Londoni börsidel teisipäeval vastu ootusi langesid, jättes tõusuga reageerimata USA taganemisele Iraani tuumaleppest.

New Yorgis kukkus toornafta juunitehingute hind 1,67 USA dollari ehk 2,4 protsendi võrra tasemele 69,06 dollarit barrelist. Põhjamere brendi juulitehingute hind langes 1,32 dollarit ehk 1,7 protsenti 74,85 dollarini barrelist.

Saudi Araabia ja Araabia Ühendemiraadid on allikate sõnul ka varem andnud mõista, et nad on valmis ekspordimahtu suurendama, kui USA nende rivaali Iraani vastu samme astub.

Ka Trumpi administratsioon teatas, et teised naftatootjad nagu Saudi Araabia on valmis täitma turult tõrjutud Iraanist järele jääva tühimiku.

"Minu prognoos on see, et naftahinnad kõrgema ei tõuse. Ma arvan, et me oleme tähelepanelikud oma soovis tagada, et pakkumine ja nõudlus oleksid tasakaalus," märkis USA rahandusminister Steven Mnuchin.

Iraani tuumarelvade väljatöötamise korral teeb Saudi Araabia sama

Saudi Araabia kavatseb välja töötada oma tuumarelvad, kui Iraan seda teeb, teatas välisminister Adel al-Jubeir kolmapäeval telekanalile CNN.

"Kui Iraan hangib tuumarelvavõimekuse, siis me teeme kõik, et sedasama saavutada," ütles minister.

Saudi Araabia on juba varem korduvalt hoiatanud, et kui Iraanil lastakse tuumarelvad välja töötada, siis nad on sunnitud sellele samaga vastama.

USA president teatas liitlaste keelitustest hoolimata teisipäeval, et USA lahkub 2015. aastal allkirjastatud tuumaleppest ja taaskehtestab Iraanile sanktsioonid.

Trumpi sõnul on lepe ühepoolne ning selle tulemuseks oleks tuumarelva levik. President lisas, et "ei soovita Iraanil tuumaprogrammi alustada".

Prantsuse president Emmanuel Macron vestles kolmapäeval Iraani riigipea Hassan Rouhaniga ning lepiti kokku jätkata tööd " tuumaleppe jätkuvaks jõustamiseks", ehkki USA otsustas sellest lahkuda.

Kreml teatas varem päeval, et Trumpi otsus viia USA välja Iraani tuumaleppest valmistab Vene presidendile Vladimir Putinile tõsist muret. Putin väljendas riiklikus julgeolekunõukogus tõsist muret sellise otsuse pärast ja rõhutas taaskord selle dokumendi tähtsust.

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: