Ülevaade: turismimaks on enamikus Euroopa Liidu riikides

Turismimaks on kehtestatud enamikus EL-i riikides
Turismimaks on kehtestatud enamikus EL-i riikides Autor/allikas: Paul Green/Unsplash/ERR

Turismimaksu ei ole Euroopa Liidus vaid üheksas riigis: Küprosel, Eestis, Iirimaal, Lätis, Luksemburgis, Suurbritannias, Rootsis, Soomes ja Taanis.

Tallinna linnavolikogu keskerakondlasest esimehe Mihhail Kõlvarti hinnangul peaks Tallinn kaaluma pealinna saabuvatele turistidele näiteks linnas viibitud ööde eest maksu kehtestamist.

See võiks tema sõnul isegi väikese maksusumma korral tuua linnakassasse kuni kolm lisamiljonit. Idee pole Eestis uus ning viimati kaaluti seda haldusreformi käigus.

Tänavu sisekaitseakadeemias kaitstud magistritööst ning Euroopa turismi assotsiatsiooni (ETOA) andmetest selgub, et EL-is on turismimaksu kehtestamise aluseks majutusasutustes veedetud ööde arv, vaid Prantsusmaal on omavalitsustel võimalus valida maksu kehtestamisel veedetud ööde arvu asemel kindel määr, mis arvutatakse teenuseosutaja suutlikkuse alusel.

Mõned riigid (Belgia, Tšehhi ja Saksamaa) lisavad turismimaksu majutuse hinna sisse. Näiteks Belgias lisavad mõned hotellid turismimaksu (nimetus linnamaks) toa hinna sisse, kuid teiste puhul tuleb tasuda linnamaks eraldi lisana ehk see oleneb piirkonnast ja hotellist.

Enam kui pooltes turismimaksu kehtestanud riikides sõltub maksu suurus majutusasutuse kategooriast. Maksust on vabastatud enamasti lapsed, mõnel puhul ka ärituristid.

Eestis ei luba seadus kehtestada

Eestis oli arutusel turismimaksu kehtestamise võimalus kohalike omavalitsuste haldusreformi eelnõus, kuid seda vastu ei võetud. Kohalike maksude seaduses turismimaksu kehtestamise võimalust pole.

"Sellist ettepanekut Tallinna linn meile ametlikult teinud pole," öeldi rahandusministeeriumist ERR-ile.

Eestis on turismimaksu ideed toetanud lisaks Tallinnale ka Pärnu ja Kuressaare. Aasta tagasi ütles toonane Kuressaare ja nüüdne Saaremaa vallajuht Madis Kallas, et Saaremaa kassasse võiks maks tuua aastas 1,5 miljonit eurot.

Võrreldes Mandri-Eestiga oleks seda saarel lihtsam ellu viia, sest maksu saaks lisada praamipileti hinnale.

"See oleks täiendav rahaline ressurss, millega saaks arendada turismi enda valkdonda, suunata teede parendamiseks või millelegi kolmandalegi, aga nagu me teame, siis on ka sellele vastuseisjaid just seetõttu, et see võiks vähendada Saaremaa turistide külastatust," rääkis Saaremaa valla abivallavanem Marili Niits "Aktuaalsele kaamerale".

Pärnu linnavalitsus arvutas mullu mais, et turismimaks võiks linnakassasse tuua aastas kuni 800 000 eurot, mida saaks kasutada lennujaama tegevuskulude katteks.

 

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: