Riigieelarve kõnelustel suuri maksumuudatusi oodata ei ole ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Ministeeriumid
Ministeeriumid Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Nädala pärast avalikustatava rahandusministeeriumi sügisprognoosi avaldamise järel algava järgmise aasta riigieelarve kõneluste raames suuri maksumuudatusi tõenäoliselt ei sünni. Suuremad teemad on juba kevadel kokku lepitud ja parteid näevad parimat võimaliku lisavahendite rakendamise kohti erinevalt.

Isamaa toetab näiteks alkoholiaktsiisi langetamist. Seda toetavad ka mõned keskerakondlased, kuid partei tervikuna on pigem neutraalne, sest võimalik langetus võiks teema taas päevakorda tuua ja erakonda kahjustada.

Sotside hinnangul võiksid aktsiisid pigem paika jääda ja Eesti võiks oodata Läti aktsiiside kasvu, sest aktsiise nii palju langetada, et Läti tasemega konkureerida ei ole võimalik ega nende hinnangul ka mõistlik. Samuti oleks aktsiiside langetamine kaudselt partei esimehe Jevgeni Ossinovski tegevuse umbusaldamine.

Koalitsioonil on uut eelarvet tehes veel õhus praegu kehtiva ja tavainimestele keeruka tulumaksusüsteemi muutmine. Seejuures oleks eriti just Keskerakonna jaoks oluline taas töötavate pensionäride jaoks täiendava tulumaksusoodustuse loomine. Erisuse kaotamine on koalitsiooni ja eriti Keskerakonnna, kelle valijate hulgas on palju pensionäre, muutnud Reformierakonna poolt rünnatavaks ja erisuse taasloomine võtaks selle aspekti maha. Samas ka selles osas veel koalitsioonil ühtsust ei ole, samuti puudutaks see otseselt vaid piiratud hulka inimesi.

Lisaks on õhus ka kütuse- ja elektriaktsiisi langetamine. Samas oleks see praeguse eelarve läbirääkimiste raames liialt kulukas ja ei tooks rahvusvahelisi vedusid tegevaid raskeveokeid tagasi Eestisse tankima, ehk siis mõju oleks pigem kulukas ja piiratud. Seega, kui koalitsioon seda isegi võiks tahta teha, on see pigem ebatõenäoline.

Sotsid tahaksid tuleval aastal viia maksuvaba miinimumi uue alampalga tasemele. "Võimalikud maksumuudatused sõltuvad rahandusmiministeeriumi sügisprognoosist ja Sotsiaaldemokraatide eelistus oleks tõsta tulumaksuvaba miinimumi 540 euroni," ütles Sotsiaaldemokraatliku erakonna juht Jevgeni Ossinovski. Käesoleval aastal on maksuvaba miinimum ja alampalk 500 eurot kuus. Järgmiseks aastaks on sotsiaalpartnerid leppinud kokku miinimumpalga tõstmises 540 euroni ja sellest lähtuvalt võiks ka kõrgem alampalk olla Ossinovski hinnangul maksuvaba.

Praeguse seisuga koalitsioonil kokkulepet ühegi õhus oleva muudatuse osas ei ole, kuid suure tõenäosusega mõni neist uue eelarvega koos siiski ka vastu võetakse. Võib olla on kompromiss, et ei muudeta midagi, võib olla on kompromiss, et muudetakse midagi – iga konkreetse muudatuse elluviimise tõenäosus on vähem kui 50 protsenti, aga tõenäosus, et mõni neist ellu viiakse, on enam kui pool, ütles üks allikas. "Kolme partneriga koalitsioonis on ikka raske ja põhidebatt on alles ees."

Isamaa: aktsiisid alla

Isamaa juht Helir Valdor Seeder ütles, et koalitsioon neid teemasid veel arutanud ei ole, kuid need kõik kindlasti tulevad eelarvekõnelustel arutluse alla. "Koalitsiooni liikmetel on erinevad ettepanekud ja seisukohad nendel teemadel," rääkis Seeder.

Ka tema sõnul sõltuvad reaalsed võimalused aktsiise langetada või maksureforme läbi viia järgmisel nädalal avalikustatavast rahandusministeeriumi sügisesest majandusprognoosist. Isamaa sooviks Seederi sõnul alkoholi aktsiise langetada, samuti ka kütuse- ja elektriaktsiisi.

Samas märkis Seeder, et laiemaid maksureforme ei pruugi sel aastal tulla valimiste läheduse tõttu ja tegelikult võib-olla ongi suuremateks reformideks valijate värske mandaat parem.

Eelarvekõnelused lähtuvad kevadel koalitsioonis kokku lepitud eelarvestrateegiast. Selles aktsiisilangetusi ette nähtud ei ole ja kuivõrd möödunud on vaid mõned kuud, siis suuremahulisi muudatusi on valitsusel pigem keeruline läbi viia. Võimalike vabu vahendeid on pigem mõnekümne miljoni euro ulatuses ja kuna on ka valimiste aasta, siis on ministritel hulgaliselt kevadel rahuldamata jäänud lisataotlusi.

Kokkuvõtvalt on küsimus, kui suureks hindab rahandusministeerium Eesti sisemajanduse koguprodukti (SKP) lõhet SKP potentsiaalse pikaajalise tasemega. Kui see lõhe liiga suureks käriseb, ei pruugi valitsusel olla võimalik hoolimata kasvavast majandusest lisavahendeid kasutada, ilma et eelarve oleks sügavalt strukturaalses miinuses.

Lisamakse koalitsioon järgmiseks aastaks kehtestada ei plaani.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: