Eestlane püüab Põhja-Korea ja selle liidri kuvandit pehmendada ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Noor Tallinna ärimees Michael Gregorius Bach tegutseb Põhja-Korea sõprusühingu Baltikumi esindajana ning käib regulaarselt maailma suletuimas riigis. Seal on teda korduvalt kaasatud kohalikku propagandasse ja miitingutele.

Bach sattus maailma ühte suletumasse riiki turistina 2016. aasta detsembri lõpus koos isaga. Talle jäi kummaline riik hinge ja Euroopasse naastes otsis ta üles rahvusvahelise Korea sõprusorganisatsiooni, mille peakorter asub Hispaanias. Tänaseks on temast saanud 120 liikmesriigiga ühenduse Baltikumi esindaja, kes on viimase kahe aasta jooksul käinud juba kolm korda Põhja-Koreas, vahendas "Pealtnägija".

Organisatsioon püüab Bachi sõnul Põhja-Korea tegevust selgitada, mitte õigustada. "Nad üritavad n-ö tugevalt kaitsta tänast poliitilist olukorda ehk sotsialismi ja võidelda rahvusvahelise ründega Põhja-Korea vastu," rääkis ta.

34-aastane Michael Gregorius Bach on ilmselt üks vähestest Läänes, kes leiab, et Põhja-Korea liider Kim Jong-un pole mitte ohtlik diktaator, vaid valesti mõistetud riigijuht.

"Ma arvan, et ta oma nii-öelda ressursside piires toimetab üpriski hästi. Ühesõnaga, kui hinnata tema isiklikke võimeid, /.../ teades, et ta on minuga umbes sama vana ehk kui ta suudab pea 30-miljonilise elanikkonnaga riiki juhtida üpriski keerulises rahvusvahelises situatsioonis, siis ma arvan, et ta on üpris võimekas inimene," rääkis Põhja-Korea entusiast.

Bachi sõnul ei nõustu ta kõigega, mida Põhja-Koreas tehakse, vaid ta soovib olla n-ö aken sinna riiki.

"Suletud riik on ta ainult nii-öelda teatud inimestele: ajakirjanikele ja Lõuna-Korea inimestele. Tavainimene saab sinna võrdlemisi hõlpsalt. Turismiettevõtteid on siin maailmas ja siin lähipiirkonnas mitmeidki, kes neid reise pakuvad," ütles Bach.

Ehkki Bach ise räägib olukorra vaatlemisest ja info levitamisest ega tunne, et teda režiimi tööriistana ära kasutataks, osales eestlane Põhja-Koreas sõprusgrupi marsil, kandes silti "Kim – 21. sajandi päike", mis leidis positiivset kajastamist kohalikes lehtedes.

Aasta tagasi septembris Euroopa turismigrupi reisisaatjana Põhia-Koreas käinud Bach ei taha takerduda poliitikasse, vaid keskenduda Koreaga majandussidemete loomisele. Esialgne soov oli tuua siia sealset õlut, aga sanktsioonid ja muud keerukused matsid selle mõtte maha. Nüüd topib mees oma kohvrid täis pulbrit, millest valmib Eestis Põhja-Korea nimeline õlu.

Kümne aasta eest ise Põhja-Koreas ärivisiidil käinud endise poliitiku, ärimees Meelis Atoneni hinnangul on aga Kim Jong-un praeguse aja kõige koledam diktaator ning Bach on läinud propaganda õnge.

"Eks inimene ise peab kõige paremini seda tunnetama, aga üldiselt me teame ju nõukogude ajast, et alati olid olemas sellised naiivsed inimesed, kes uskusid, et nõukogude võim ei ole tegelikult paha, et keegi näitab seda asja halvemana. Ma arvan, et see on ikkagi, inimene on eksiteele aetud," ütles Atonen.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: