Eraarstikeskust pahandas haigekassa otsus liisuheitmisega partnereid valida

Haigekassa.
Haigekassa. Autor/allikas: ERR

Eraarstikeskus Ortopeedia Arstid AS pole rahul haigekassa otsusega valida lepingupartnereid liisuheitmise teel ning pöördus murega nii haigekassa juhi kui õiguskantsleri poole, kuid haigekassa selles meetodis midagi taunimisväärset ei näe.

Ortopeedia Arstid AS pöördus tänavu augustis Eesti Haigekassa juhi Rain Laane poole ja edastas kirja ka õiguskantslerile, sest sai haigekassalt kutse liisuheitmisele, millega määrati eriarstiabi mahtusid.

Ortopeedia Arstide juhatuse liige, ortopeed Mihkel Mardna teatas kirjas, et raviasutuste lepingumahu paika panemisel ei saa liisuheitmist kuidagi mõistlikuks pidada.

"Liisuheitmine antud olukorras riigihanke kaudu väljakuulutatud eriarstiabi mahtudele võib oluliselt kahjustada raviteenuste pakkumise järjepidevust ja ravikvaliteeti," leiab Mardna.

Ettevõte ei pea õigeks, et liisuheitmisel kandideerivad haigekassa lepingumahule uued turuletulijad samadel tingimusel haigekassaga pikalt lepingulistes suhetes olnud partneritega, kes on juba tõestanud, et suudavad kvaliteetset ravi pakkuda.

Mardna sõnul ei saa haigekassa lepingumahu saamine ei olla loterii või juhus. Ta märkis, et nii võivad haigekassa lepingulistest ravijuhtudest ilma jääda raviasutused, kes on pikka aega panustanud heale koostööle haigekassaga, investeerinud vajalikku infrastruktuuri, töötajatesse ja teadmistesse, olnud Eestis omal erialal eestvedajad ja järelkasvu koolitajad ning kujundanud aastate jooksul välja rahuloleva ja lojaalse kliendibaasi.

"Seepärast palume tungivalt peatada kavandatud liisuheitmine eriarstiabi riigihankes, sealhulgas ortopeedia erialal, kuni uute mõistlike lahenduste väljatöötamiseni Eesti Haigekassa lepingupartnerite väljaselgitamiseks," kirjutas Mardna.

Haigekassa liisuheitmises probleemi ei näe

Haigekassa partnerihalduse osakonna juht Marko Tähnas ütles ERR-ile, et täiendavate arstiabi lepingupartnerite leidmiseks viis haigekassa läbi riigihanke, milles hinnati põhjalikult pakutava teenuse kvaliteeti, arstiabi kättesaadavust, pakkuja senist õiguskuulekust ning sedagi, millist allahindulust tervishoiuteenuste hinnakirjast saab pakkuja teha.

Kui pakkumuste lõplikud punktid olid teada ja need olid võrdsed, siis vaatas hindamiskomisjon veelkord üle, kas üks pakkuja pakub näiteks paremat kättesaadavust kui teine. Arvesse võeti näiteks arstide olemasolu, pädevust, digiregistratuuri olemasolu ja muud sellist.

"Kui kättesaadavus oli võrdne, siis vaatasime tervishoiuteenusele pakutavat hinnakoefitsenti ehk allahindlust haigekassa hinnakirjast. Kõikides hindamiskriteeriumites võrdsete partnerite vahel tehti lõplik otsus liisuheitmisega," selgitas Tähnas. "Riigihankes on liisuheitmine tavapärane ja aktsepteeritav meetod edukate pakkujate väljaselgitamiseks."

Neljas piirkonnas viidi läbi 12 liisuheitmist. Nende osas Tähnase sõnul ette tulnud vaidlusi, kuid põhjendatud kaebusi pole olnud.

Haigekassa esindaja hinnangul näitab liisuheitmiseni jõudmine tegelikult seda, et Eestis on väga heal tasemel tervishoiuteenuse pakkujad - mitmed pakkujad pakkusid maksimaalset kvaliteeti, kättesaadavust ja õiguskuulekust ning seda ka maksimaalselt soodsa hinnaga maksumaksjale.

Ka õiguskantsler jättis Ortopeedia Arstide pöördumise menetlusse võtmata.

"Õiguskantsler võtab Teie edastatud kirjas toodu teadmiseks," vastas Mardnale õiguskantsleri vanemnõunik osakonnajuhataja ülesannetes Aigi Kivioja.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: