Finantsinspektsioon: Danske siseraport kinnitab probleemi ulatust

Finantsinspektsiooni hinnangul kinnitab Danske Banki kolmapäeval avaldatud siseuurimise kokkuvõte panga Eesti filiaalis esinenud probleemi ulatust. Uurimis kokkuvõtte andmetel liigutasid mitteresidendid Eesti filiaalist aastatel 2007-2015 läbi 200 miljardit eurot.

"Danske panga sisejuurdluse raport kinnitab finantsinspektsiooni poolt 2007-2015 läbiviidud kontrollide tulemusi Danske panga Eesti filiaalis ning tunnistab pangas eksisteerinud probleemide ulatust. Raportis kirjeldatakse olulisi puudujääke Danske panga organisatsioonis, kus riskiisu ja riskikontroll ei olnud tasakaalus," ütles finantsinspektsiooni juhatuse esimees Kilvar Kessler. "Tutvume põhjalikult raportiga ning otsustame edasised sammud koos põhijärelevalvajaks oleva Taani finantsjärelevalveasutusega."

Finantsinspektsiooni töö finantsasutuste riskikontrollisüsteemide järelevalves on jätkunud ja jätkub ka pärast kõne all olevat Danske juhtumit. Finantsinspektsioon on muu hulgas järjest arendanud finantsjärelevalve metoodikat, suurendanud oluliselt kohapealsete kontrollide arvu ning rõhutanud teema olulisust finantsvahendajate tippjuhtidele.

"Finantsinspektsiooni tegutsemist on turul tunda ja sellel on konkreetsed tagajärjed," sõnas Kessler. "Aastatel 2014 ja 2015 toimunud Danske panga kaasuse lahendamine ning selleks vajaliku tõendusmaterjali kogumine oli finantsinspektsioonile, arvestades finantsjärelevalvel olevaid andmeid ja õigusi, suureks väljakutseks. Oleme lisaks Danske juhtumile jõulise finantsjärelevalve tulemusena lahendanud viimastel aastatel mitu olulist riski Eesti turul."

Kessleri sõnul töötab finantsjärelevalve järeleandmatult, et siinne turg oleks läbipaistev ja jätkusuutlik ka edaspidi. "Käesolev juhtum näitab, et oluline on toimiv rahvusvaheline koostöö nii finantsjärelevalvete kui õiguskaitseorganite vahel," lisas ta.

Danske Bank A/S avaldas kolmapäeval, 19. septembril kokkuvõtte oma sisejuurdluse raportist, mis käsitleb mitteresidentide teenindamist Danske panga Eesti filiaalis.

Finantsinspektsioon on autonoomse pädevuse ja eelarvega finantsjärelevalve ning kriisilahendusasutus, mis tegutseb Eesti riigi nimel ja on oma otsustes sõltumatu. Finantsinspektsioon teeb finantsjärelevalvet reguleeritud finantsturu üle, et finantsvahendajate võetud riskid oleks kapitaliga kaetud, et juhtimine ja organisatsioon vastaksid seaduse nõuetele ja riskidele. Finantsinspektsiooni peamiseks ülesandeks on hoida reguleeritud finantsturu stabiilsust ja läbipaistvust. Finantsinspektsioon kui finantsjärelevalveasutus on puutumuses rahapesu tõkestamisega eelkõige oma järelevalve alla kuuluvate finantsvahendajate organisatsioonide riskijuhtimise kontrollimisel, et see vastaks seadusele ja riskiisule.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: