Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trump: USA esitab Lähis-Ida rahuplaani lähikuudel

USA president Donald Trump ÜRO-s.
USA president Donald Trump ÜRO-s. Autor/allikas: SCANPIX / AP

USA president Donald Trump ütles kolmapäeval, et esitab kahe riigi lahendust hõlmava Lähis-Ida rahuplaani lähikuudel, avaldades kindlust, et palestiinlased naasevad rahukõnelustele hoolimata tema vankumatust toetusest Iisraelile.

"Ma ütleksin, et järgmise kahe kuni nelja kuu jooksul," ütles Trump New Yorgis ÜRO Peaassambleel enne kohtumist Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahuga.

Ühendriikide praegune president ütles esmakordselt sõnaselgelt välja, et toetab iseseisva Palestiina riigini viivat kahe riigi lahendust. "Minu tunnetus on, et see toimiks kõige paremini," lausus ta.

"Ma usun tõesti, et midagi juhtub. Minu unistus on jõuda selleni enne oma esimese ametiaja lõppu," ütles Trump, kelle ametiaeg lõpeb 2021. aasta 20. jaanuaril.

USA president kinnitas hiljem ajakirjanikele, et uus rahuplaan saab olema väga õiglane.

"Ta armastab Iisraeli, kuid ta saab olema väga õiglane ka palestiinlaste suhtes," ütles Trump viidates oma väimehele ja nõunikule Jared Kushnerile, kes tegeleb Lähis-Ida probleemistikuga.

"Kui Iisrael ja Palestiina tahavad ühte riiki, siis pole probleemi. Kui tahavad kahte riiki, siis pole mul probleemi ka sellega. Ma olen rahul, kui nemad on rahul," seletas president.

Lähis-Ida rahuprotsess on seiskunud pärast Trumpi detsembrikuist otsust tunnustada Jeruusalemma Iisraeli pealinnana ning kolida Ühendriikide saatkond Tel Avivist Jeruusalemma. See tõi kaasa palestiinlaste ja Washingtoni suhete järsu halvenemise.

Saatkond avati mais. Palestiina juhtkond katkestas Washingtoni otsuse järel sidemed USA valitsusega ning on teatanud, et ei aktsepteeri enam Washingtoni rolli vahendajana.

Varem septembris teatas USA, et sulgeb Palestiina Vabastusorganisatsiooni (PVO) esinduse Washingtonis. Enne seda olid Ühendriigid teatanud palestiina pagulasameti (UNRWA) rahastamise lõpetamisest ning veel mitmest kärpest palestiinlastele mõeldud abiprogrammides.

Trumpi Lähis-Ida meeskond eesotsas tema väimehe Jared Kushneri ja Lähis-Ida saadiku Jason Greenblattiga on püüdnud koostada niinimetatud lõplikku kokkulepet, kuid palestiinlased on pärast Jeruusalemma tunnustamise otsust tema administratsiooni boikoteerinud.

USA presidendi otsus läks vastuollu rahvusvahelise kogukonna pikaajalise positsiooniga, mille järgi pannakse Jeruusalemma staatus paika Iisraeli ja palestiinlaste otsekõnelustel. Palestiinlased näevad Ida-Jeruusalemma oma tulevase riigi pealinnana.

Trump väljendas veendumust, et palestiinlased naasevad peagi 2014. aasta aprillis katkenud rahukõnelustele.

"Nad tulevad kindlasti tagasi laua äärde, see on 100 protsenti kindel," ütles Trump.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: