Sotsiaalministeerium tahab luua omavalitsusi nõustava üksuse ({{commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi /ERR

Sotsiaalministeerium kavandab sotsiaalteenuste parimaks kättesaadavuseks moodustada nõustamise üksuse, mis läheb appi kohalikele omavalitsustele. Nõustamise üksus alustab tööd uuel aastal.

Üksusel, kes hakkab omavalitsusi sotsiaalvaldkonnas abistama, ametlikult nime ei ole, kuid sotsiaalkindlustusameti arvates võiks ta olla kohalike omavalitsuste hoolekandeüksus, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Esialgu nad on Euroopa sotsiaalfondi toetusel. Aga kindlasti see on üks tegevus, mis on vaja, et sotsiaalkindlustusameti juures saaks tugevalt jalad alla," rääkis sotsiaalkaitseminister Kaia Iva.

Sotsiaalvaldkonna korraldus on omavalitsustes erinev ning ka seadusi võidakse omal moel tõlgendada. Selgitamist vajab ka see, kui palju on näiteks omavalitsuses üldse abi vajavaid inimesi, sest nii mõnigi neist võib jääda kahe silma vahele ning see tähendab, et teenusedki pole kõigile kättesaadavad. Sellisel juhul tulebki appi hoolekandeüksus.

"Kindlasti on väga palju olnud teemaks üldhooldusteenus, mis on paljudele inimestele võib-olla täna kättesaamatu. Siin tuleb vaadata, kui palju üldse inimesi on, kes seda vajavad ja kuidas inimesed seda saaksid. Ka täna on korrad, kuidas seda saab, erinevat moodi," ütles sotsiaalkindlustusameti erihoolekande osakonna juhataja Helen Tähtvere.

Harku vallas peeti esmaspäeval omavalitsuspäeva ning valla juhid selgitasid noortele omavalitsuse toimimist ja kohustusi. Abivallavanem Maris Viisileht ütles, et neil sotsiaalvaldkonnas probleeme ei ole.

"Me oleme piisavalt iseseisvad, ka haldusreformiga seoses me ei pidanud kellegagi liituma. Aga võib-olla on see vajadus tekkinud sellistel valdadel, kes on hiljuti liitunud - nii hästi suurtel kui ka väiksematel valdadel," arvas Viisileht.

Tublidele omavalitsustele jõuga appi muidugi ei minda, kommenteeris Helen Tähtvere. Samas on omavalitsustelt siiski vaja koguda infot, et olukorrast ülevaade saada.

"Mida on üsna keeruline täna kätte saada omavalitsuste käest, et see oleks kogutud meie enda kätte. Selle info pinnalt on juba riigil endal ja omavalitsustel endil teha kaalutletud otsuseid, kuidas oma sotsiaalvaldkonda edasi arendada," sõnas Tähtvere.

Üksus, mis omavalitsustele appi läheb, on ühtne meeskond, kelle liikmed asuvad üle Eesti. Tutvustavad infopäevad on omavalitsustele plaanis juba oktoobris.

Toimetaja: Laur ViirandHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: