Õiguskantsleri nõunik väikese Martini juhtumist: kui lapsega ei räägita, on ta õigusi rikutud

"Suud puhtaks". Autor/allikas: ERR

Õiguskantsleri nõunik Andres Aru tõdes, et kui lastekaitseametnikud ei võta vaevaks rääkida lapsendamisprotsessi keskmes oleva lapsega, siis on lapse õigusi rikutud.

Väikese Martini juhtumis lapse tädi Marioni esindanud Katrin Kiisk ütles ETV saates "Suud puhtaks", et tema hinnangul ignoreeriti Martini huve esimesest hetkest alates, mil laps turvakodusse sattus.

"See ei peaks olema ainult lastekaitsetöötaja esmane mõte, vaid iga inimese esimene mõte, et kui süsteemi satub üks laps, siis ma selgitan välja tema lähikondsete inimeste ringi. /.../ Juba alguses hakkasid lood kiiva jooksma," rääkis Arumäe & Sipari advokaadibürood jurist.

Teine oluline puudujääk oli tema sõnul see, et ei selgitatud välja lapse enda arvamust. Samuti märkis Kiisk, et lapsele ei selgitatud, miks tema arvamust ei arvestatud. Lisaks hoiti juristi sõnul perekonda last puudutavatest asjaoludest teadmatuses, piirates suhtlust lapsega.

Andres Aru selgitas saates, et kui ametnik teeb lapse elu puudutava otsuse, siis peab ta kõik vajalikud asjaolud hoolikalt enne välja selgitama ehk teha tuleb põhjalik eeltöö. Ka tema kinnitusel on väga tähtis kaasata protsessi ka laps ise.

"Ma pean suhtlema lapsega talle arusaadaval viisil, ka nelja-aastasega. /.../ Just arvestades tema arengutaset ja pannes küsimused tema ette nii, et ta aru saab. Ja suhelda temale oluliste inimestega, lähedastega ja teiste sugulastega. Ja siis, kui on kõik lapse vajadused välja selgitatud - lapse enda arvamus, lähedaste inimeste võime ja tahe tema eest hoolitseda -, siis saab teha kaalutud ja ka põhjendatud otsuse," selgitas ta.

"Kui see otsus on tehtud, siis on järgmine oluline samm, mida tihti kiputakse unustama - siis tuleb inimestele, kes selles protsessis osalesid, selgitada, miks sellise otsuse tegime. Ja ei tohi ära unustada seda last, et miks läks nii nagu läks, sest alati ei saa teha just nii nagu laps arvab," lisas ta.

Aru tõdes, et suurim probleem on ilmselt töö põhjalikkuses. "Kui süvitsi saab minna nende asjadega. Kui süvitsi vaadatakse ja kui põhjalikult kõik asjaolud välja selgitatakse - lapse vajadused ja kui palju suheldakse. Hästi palju on suhtlemise taga. /.../ Tegelikult kõik protsessi osapooled tahavad lapsele head. Ja selleks, et jõuda hea tulemuseni, peab tegema põhjalikku eeltööd. Kui eeltöö on tegemata ja ei suhelda, siis tekivadki probleemid," rääkis ta.

Martini tädi Marion kinnitas saates, et Martin on väga nutikas ja tark laps. Tema hinnangul tegi Tallinna linn kahju sellega, et piiras lapse ja Marioni pere kohtumisi. "Vähe sellest, et piirati kohtumist, mul oli vaja iga kord lapsele selgitada, miks ma pean ta tagasi viima. Me räägime siin lapse heaolust, see oli väga kaugel," rääkis naine pisarsilmil.

Saatejuht Urmas Vaino küsis Arult hinnangut, kas sellises olukorras on lapse õigusi rikutud.

"Kui on tõesti nii, et lapsega ei räägita ja lapsele ei selgitata, tema arvamust ei küsita ja lastekaitseametnikud ei võta seda vaevaks teha, siis on lapse õigusi rikutud," vastas Aru.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: