Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Sotsiaalkindlustusamet võttis Mustamäe lastekaitsjate tegevuse luubi alla

Sotsiaalkindlustusamet algatas järelevalve Mustamäe lastekaitsjate tegevuse üle. Fotol: Maarjamäe lastekodu lapsed Kadrioru lossi sünnipäeval kostüüme proovimas
Sotsiaalkindlustusamet algatas järelevalve Mustamäe lastekaitsjate tegevuse üle. Fotol: Maarjamäe lastekodu lapsed Kadrioru lossi sünnipäeval kostüüme proovimas Autor/allikas: Hanna Samoson/ ERR

Sotsiaalkindlustusamet (SKA) algatas väikese Martini juhtumi tõttu Mustamäe linnaosa lastekaitsjate tegevuse suhtes järelevalvemenetlust.

SKA järelevalvemenetlus Mustamäe linnaosavalitsuse lastekaitsjate kureeritud perest eraldamise juhtumitele peaks valmima oktoobri keskpaigas.

"Abivajavate laste, sh vanemliku hooleta jäänud laste abivajaduse hindamine ja elu korraldamine on kohaliku omavalitsuse kohustus. Sedavõrd keeruliste juhtumite puhul (nagu väikese Martini juhtum - toim) on meie sõnum ja palve kohalikele omavalitsustele alati see, et nad pöörduksid meie poole ja kaasaksid meid erapooletu osapoolena, et üheskoos leida lapse huvidest lähtuvalt parimad võimalused ja lahendused. Sama sõnum on ka kohtutele, kes juba on kaasanud mitme keeruka juhtumi korral meie inimesi, et keerulises kohtumenetluses, kus juhtumiga seotud kohalikud omavalitsused on eriarvamusel, kaasataks erapooletu osapoolena ja eksperdina sotsiaalkindlustusameti lastekaitse osakond," pani sotsiaalkindlustusameti lapsendamise valdkonna juht Nadežda Leosk tulevikuks omavalitsustele südamele.

Lisaks SKA auditile püüab ka Tallinna linn aru saada, mis nende lastekaitsesüsteemis valesti on, et taolisi juhtumeid, kus ühe lapse saatuse otsustavad ametnike isiklikud sümpaatiad ja antipaatiad, mille pealt kohtule ekspertihinnanguid ja soovitusi esitatakse, ei korduks.

"Olen andnud korralduse viia läbi ka põhjalik analüüs kogu Tallinna linnas, mis peab andma ülevaate lastekaitsetöö korralduse ja selle võimalike puudujääkide osas. Ning loomulikult pakkuma ka lahendusi, kuidas puudujääke parandada," kommenteeris Tallinna abilinnapea Tõnis Mölder (KE).

Ta lisas, et Mustamäe linnaosavalitsuse lastekaitsetalitusest pidi väikese Martini juhtumi tõttu lahkuma neli inimest, kes enam linnasüsteemis ei tööta.

Mustamäe lastekaitse talituse juhatajal Monika Reinil, kes Martini tädi perekonnal poisiga turvakodus kohtumisi takistas, jäi viimaseks tööpäevaks 31. august.

Martini juhtumiga tegelnud lastekaitsja Karin Kuslap, kes Martini tädi perekonnale eksitavat infot andis, väites, et eestkostet pakkuvas peres ei või üle nelja lapse kasvada, ja perekonna poisi kasvatamiseks ebasobivaks hindas, läks kevadel Mustamäe lastekaitsetalitusest üle Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuametisse lastekaitse koordinaatoriks ehk sisuliselt oma varasema töö hindajaks ja teiste lastekaitsjate töö juhendajaks. Mölderi nõuniku kinnitusel otsitakse aga Kuslapile uut ametikohta linnasüsteemi seest, lubades, et lastekaitse valdkonda ta edasi ei jää.

Lastekaitse valdkonna eest vastutav abilinnapea Tõnis Mölder ise ametist tagasiastumist vajalikuks ei pea. "Lastekaitse valdkonnas tuleb muudatuse nimel tööd teha, tagasiastumine ei muudaks olukorda paremaks. On ilmselge, et lastekaitse asjad tuleb korda saada ja olen selle ka võtnud eesmärgiks," põhjendas Mölder ERR-ile.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: