Sotsiaalkindlustusamet avastas Mustamäe lastekaitsjate töös hulga puudusi

Sotsiaalkindlustusamet
Sotsiaalkindlustusamet Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Väikese Martini juhtumist tõukuvalt Mustamäe linnaosa lastekaitsjate tegevust uurinud sotsiaalkindlustusamet (SKA) avastas ametnike töös mitmeid puudusi: näiteks ei selgitatud otsuste vastuvõtmisel välja lapse huve ega antud abi õigel ajal ja vajadustest lähtudes.

Sotsiaalkindlustusamet ei avalikusta kogu auditidokumenti, sest see sisaldab delikaatseid isikuandmeid. Sotsiaalkindlustusameti kavaliteedi osakonna järelevalve peaspetsialist Ketlin Lepikult andis aga ERR-ile ülevaate analüüsi tulemustest.

Ta rääkis, et SKA kontrollis, kuidas on Mustamäe linnaosavalitsuse lastekaitsetöö korraldatud ning kas see vastab õigusaktidele. Ühtlasi analüüsiti kolme juhtumi põhjal tööd pere ja lastega ning selgus, et puudusi oli mitmeid.

"Last mõjutavate otsuste kavandamisel või vastuvõtmisel ei selgitatud välja lapse huve, juhtumikorralduslik töö ei olnud piisav. Samuti ei hinnatud vaadeldud lugudes lapse abivajadust enne abimeetmete kohaldamist. Abi andmine ja tegevuste dokumenteerimine ei ole olnud õigeaegne, piisavalt isikukeskne, vajaduspõhine ega terviklik," loetles Lepikult avastatud puudujääke.

SKA soovitas Mustamäe linnaosal lastekaitsetöö nõuetekohasemaks osutamiseks reguleerida töökorraldust - panna paika töövoogude kirjeldused, hindamisjuhised ja muu selline, et anda ametnikule vajadusel tuge, vähendada subjektiivsust lastekaitsetöös ja võimaldada vastutust jagada.

Lepikult pidas positiivseks, et Mustamäe linnaosavalitsus on juba ka lahendustele mõelnud.

"Selle aasta sügisest käivitusid kovisioonid, kus samasisulist tööd tegevad inimesed üksteise kogemustest ja teadmistest õpivad ning oma tööalastele olukordadele lahendusi leiavad. Ka on septembrist muudetud lastekaitse talituse töökorraldust, töövoogude kirjeldused ja hindamisjuhendid on koostamisel ning töötajate ametijuhendid täpsustamisel," sõnas ta. 

Analüüsitud juhtumitega töötanud ametnikud on välja vahetatud

Mustamäe linnaosa lastekaitse talituse juhataja Ly Rüüs ütles, et muudatusi hakati tegema juba septembri algusest. Talituse töökorraldus on ümber tehtud ja tööjuhised koostamisel.

"Meil on peaaegu 70 protsenti koosseisust vahetunud," sõnas Rüüs, kes on ka ise lastekaitse talituses uus töötaja, ja kinnitas, et auditis analüüsitud juhtumitega töötanud ametnikke enam nende ridades ei ole.

Rüüsi eelkäija Monika Reini tagandati ametist aasta turvakodus veetnud väikese Martini juhtumi tõttu. 

ERR tõi tänavu juunis avalikkuse ette loo üle aasta turvakodus elanud poisist, keda tema tädi pere soovis eestkostele võtta, kuid Mustamäe linnaosa lastekaitsetöötajate soovitusel sai pere kohtult eitava vastuse. Seejärel alustasid eri ametkonnad juhtunu analüüsimist - tegelikult ei tohiks laps turvakodus kui ajutises peatuspaigas viibida üle kolme ööpäeva.

Septembris otsustas Harju maakohus, et väike Martin jääb lõplikult, kuni täisealiseks saamiseni oma tädi perre eestkostele.

Eestkosteõigust vaaginud kohtunik Geete Lahi andis oma 18-leheküljelises määruses Mustamäe linnaosa lastekaitsetöötajatele armutu hinnangu: kohtuniku sõnul andsid nad eksitavat infot ja ületasid seadusest tulenevaid volitusi, võttes endale sisuliselt kohtuniku rolli.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: