Mikseri hinnangul tahab Tsahkna välisteenistust politiseerida

Margus Tsahkna ja Sven Mikser.
Margus Tsahkna ja Sven Mikser.

Margus Tsahkna poolt välja käidud karjääridiplomaatide süsteemi ära kaotamine tähendaks Eesti välisteenistuse täielikku politiseerimist, hoiatab välisminister Sven Mikser (SDE).

"Võib-olla ei tea Tsahkna sõna "karjääridiplomaat" tähendust. Kui aga teab, siis tekitavad tema ettepaneku motiivid minust sügavat kõhedust, sest sisuliselt tähendaks Tsahkna ettepanek karjääridiplomaatial põhinev süsteem prügikasti saata Eesti välisteenistuse täielikku politiseerimist. Seda ei saa kuidagi heaks mõtteks pidada," kirjutas Mikser sotsiaalmeedias.

Välisministri sõnul on näiteks Ameerika Ühendriikides täiesti võimalik pälvida suursaadikukoht tänuks mastaapse kampaania-annetuse eest, kuid väike Eesti seda endale lubada ei saa, sest meie välisesinduste võrgustik on piiratud ja enamik suursaatkondi on mehitatud vaid paari diplomaadi ning samasuguse arvu kohapealt palgatud töötajatega.

"Olukord, kus iga valitsusvahetus - ja neid tuleb Eestis ette ka valimiste vahel - toob kaasa enamiku suursaadikute tagasikutsumise ja uute nimetamise, ei teeks head ei meie julgeoleku- ega majandushuvide kaitsmisele. See, mida Tsahkna nimetab "karjääridiplomaatiaks", tähendab välisteenistuse professionaalsust ja järjepidevust. Täna ei ole Ansipi või Rõivase valitsuse ajal ametisse nimetatud saadikud "Reformierakonna suursaadikud", nagu ei ole Ratase valitsuse ajal uude lähetuskohta saadetud diplomaadid Keskerakonna või sotside omad. Nii peaks see ka jääma," leiab Mikser.

Eesti 200 ei nimetanud varivalitsust tehes välisministrit, kuna Tsahkna sõnul on karjääridiplomaatide süsteem oma aja ära elanud.

"Pärast EL-iga liitumist toiminud karjääridiplomaatide süsteem, kus ühed ja samad inimesed ringlevad suhteliselt ambitsioonitu välispoliitika teostamise ringis, on oma aja ära elanud," ütles Tsahkna Delfile.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: