Tsahkna: Keskerakonna ettepanek nõrgestab Eesti iseseisvat kaitsevõimet

Margus Tsahkna.
Margus Tsahkna. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Endine kaitseminister Margus Tsahkna hinnangul nõrgestaks ajateenijate piiri valvama saatmine Eesti iseseisvat kaitsevõimet.

"Meie iseseisev kaitsevõime on üles ehitatud laiapindsele kaitsestrateegiale, mille oluliseks osaks on kohustuslik ajateenistus. Sellised rapsimised kahjustavad meie kaitsevõimet, mitte ei tugevda seda. Õnneks ei räägi Jürgen Ligi ja Reformierakond enam palgasõjavest, kuid Keskerakonna ettepanek kätkeb endas samalaadseid ohte," kommenteeris Tsahkna.

"Esiteks. Ajateenistuse eesmärk on tagada meie iseseisev kaitsevõimekus ja reserv. Ajateenistuse läbinud saavad konkreetse sõjalise väljaõppe, iga ajateenija oma kindla ülesande ja paiknemisega. Ajateenistus tagab meile aktiivse reservi, mis vajadusel formeeritakse ning mis moodustab meie iseseisva kaitsevõime," selgitas Tsahkna.

Tsahkna sõnul ei saa ajateenijaid käsitleda kui odavat tööjõudu, mis riigi käsutuses ajateenistuse ajal on. "Selline suhtumine on nõukogudeaegne käsitlus. See, et me oleme otsustanud suurendada ajateenistusse kutsutute arvu tähendab, et meil on vaja suurendada oma sõjalist võimekust. Tegu ei ole odava ehk siis nn tasuta tööjõuga, mida riik saaks kasutada suvaliselt oma vajadustest lähtudes," rõhutas endine minister.

Kolmandana tõi Tsahkna välja asjaolu, et ajateenistujate kasutamine piirivalve ülesannetes tähendaks käsuliinide hägustumist. "Täna on piiri valvamine politsei- ja piirivalve ameti ülesanne. Keskerakonna ettepanek tähendaks, et ajateenistujad ja aktiivne reserv läheks PPA käsuliini, mis otseselt hägustab meie sõjalist kaitsevõimet. Kriisi, eriti hübriidolukorras on kõige ohtlikum hägusad käsuliinid, eriti arvestades, et me tegutseme koos liitlasvägedega," sõnas Tsahkna.

"Tegu on ettepanekuga, mis otseselt nõrgestab meie iseseisvat kaitsevõimet, muudab kogu senist ajateenistusele põhinevat kaitsekorraldust ning ei ole kooskõlas ka ühiskonnas kokkulepitud ajateenistuskohustuse sisuga," ütles Tahkna kokkuvõtteks.

Keskerakonna valimisprogrammi riigikaitse peatüki keskseks lubaduseks saab sõjaväestatud piirivalve taastamine nii, et ajateenijad suunatakse pärast sõduri baaskursust piiripraktikale ehk reaalselt piiri valvama.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: