Euroopa Liit hakkab rohkem keskenduma rändele ja oma piiride kaitsele

Migrandid teel Türgi rannikult Kreekasse Kosi saarele.
Migrandid teel Türgi rannikult Kreekasse Kosi saarele. Autor/allikas: Reuters / Scanpix

Euroopa Liit hakkab senisest märksa rohkem tähelepanu pöörama migratsioonile ja oma välispiiri kaitsele, selgub aastateks 2019-2024 koostatud strateegiadokumendi kavandist, mille riikide liidrid järgmisel nädalal heaks peaksid kiitma.

Euroopa Liidu institutsioonidele suuniseks oleva järgmise viie aasta strateegia kohaselt seavad liikmesriikide valitsusjuhid esikohale migratsiooniga tegelemise ning alles seejärel nimetavad majanduse tugevdamist ja võitlust kliimamuutusega, kirjutab veebiväljaanne Euractiv.com reedel.

Peatükis, mis on peakirjastatud "Kodanike ja vabaduste kaitse" öeldakse, et toimiv piirivalve on "absoluutne eeltingimus" seaduse ja korra hoidmiseks ning lisatakse, et Euroopa Liidu poliitikad toetuvad sellele, selgub ajakirjandusse lekkinud kavandist.

"Esmalt ja eelkõige peame tagama oma füüsilise ruumi terviklikkuse. Me peame teadma ja olema ainsad otsustajad, kes siseneb meie territooriumile," seisab dokumendis.

Samas selgitatakse, et Euroopa Liit hoiab ja laiendab suhteid migrantide lähte- ja transiitriikidega.

Rände-teema tõusmine nii prominentsele kohale Euroopa Liidu agendas väljendab selle valdkonna olulisust paljude riikide sisepoliitikas, tõdeb Euractiv.com

Euroopa Liidu rändepoliitika reform, mis oleks pidanud väljenduma niinimetatud Dublini regulatsiooni muutmises, on riikidevaheliste vastuolude tõttu seiskunud ning ka Euroopa Komisjoni praegune koosseis on loobunud püüetest see lõpuni viia.

Euroopa Ülemkogu toimub 20.-21. juunil ja lisaks strateegilisele tegevuskavale on selle päevakorra keskne punkt Euroopa Liidu juhtivate positsioonide täitmine, esmajärjekorras Euroopa Komisjoni uue presidendi valimine.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: