Poola peaminister: eurovalimised toovad muutuse Brüsseli poliitikas

Poola peaminister Mateusz Morawiecki.
Poola peaminister Mateusz Morawiecki. Autor/allikas: AP/Scanpix

Poola peaminister Mateusz Morawiecki prognoosis, et mais toimuvad Euroopa Parlamendi valimised toovad kaasa olulised muudatused Brüsseli poliitikas. Samuti kutsus ta taas kord üles lõpetama kohtureformi asjus algatatud Euroopa Komisjoni menetlust Poola vastu.

"Brüssel ja Euroopa Komisjon peavad olema väga tähelepanelikud selle suhtes, mis erinevates riikides toimub... Erinevate riikide häält, eriti Kesk-Euroopa riikide oma, tuleb palju selgemalt kuulda võtta," rääkis Morawiecki intervjuus ajalehele Financial Times.

"Euroopa Liit kui institutsioon peab end reformima. Ja kui ma räägin teiste riikide peaministritega, siis suurem osa neist on nõus, et tõsine ümberkorraldus protseduuride ja institutsioonide osas on vajalik, kuid kõik ootavad europarlamendi valimisi," selgitas ta.

Arvamusküsitlused on näidanud, et nn establishment'i vastased, rahvuslikud ja paremäärmuslikud erakonnad on europarlamendi valimiste eel oma toetust kasvatanud. Selliste erakondade tuntumateks näideteks on Itaalia asepeaministri Matteo Salvini Liiga, Marine Le Peni Rahvuslik Liit Prantsusmaalt, Ungari peaministri Viktor Orbani partei Fidesz ja Alternatiiv Saksmaale (AfD). Ipsosi detsembris avaldatud uuring näitab Poola puhul esikohta Morawiecki erakonnale Õigus ja Õiglus (PiS).

Morawiecki sõnul on täiesti valed need väiteid, justkui oleks Kesk-Euroopa liikumas autoritaarse poliitika suunas.

"Brüsseli inimesed ei mõista üldse olukorda postkommunistlikes riikides," lausus ta ja kordas oma erakonna väidet, et Poola valitsuse algatatud justiitsreform pole mitte kohtu sõltumatuse ohustamine, vaid vajalik reform, et loobuda Poola kommunismiperioodi jäänukitest.

Samuti võrdles ta pingeid Poola poliitikas hiljutise nn kollaste vestide protestilainega Poolas. "Kui ma vaatan seda, mis toimub Prantsusmaal, siis ma ei ütleks, et Prantsusmaal oleks probleeme õigusriigiga, kuid kas te kujutate ette, kui sellised brutaalsed meetodid läheksid käiku näiteks Poola meeleavaldajate vastu, kui tugevat kriitikat kostaks siis Brüsselist, Berliinist või isegi Pariisist?"

"Nii nagu igal riigil on oma väljakutsed, siis meil on väljakutseid seoses õigussüsteemiga, mida pole viimase 30 aasta jooksul reformitud," lisas ta.

Morawiecki väitis ka, et Poola on praeguseks Brüsseli kriitikat piisaval määral arvesse võtnud ning seetõttu tuleks Euroopa Komisjonil Poola suhtes algatatud õigusriigi teemaline menetlus lõpetada.

"Praegu on järjekord Euroopa Komisjoni käes," rääkis ta. "Kui nad tahavad olla õiglane vahendaja - sest ma ei tunne, et nad oleksid seni olnud aus, vahendaja -, siis tuleks neil tõesti teha otsustavaid positiivsed samme, et selgitada kõiki küsimusi, mis neil on, sest meie oleme praegu piisavalt teinud."

Poola peaminister lisas, et kui Euroopa Komisjon ei võta kaebust Euroopa Kohtule tagasi, siis näitaks see, et EL-i ametnikud kasutavad vastasseisu Varssaviga poliitiliseks eesmärkideks.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: