Politoloogid: valimisloosungid pole kuigi vaimukad ega originaalsed

Foto: Reformierakond

Märtsikuised riigikogu valimised koguvad tuure ning mitmed erakonnad on juba tutvustanud oma valimisloosungit. Ekspertide hinnangul pole seni välja pakutud hüüdlaused aga kuigi vaimukad ega ka originaalsed.

Reformierakonna plakatid kuulutavad: "Parem tulevik". Poliitikaekspert Agu Uudelepp ütleb, et see loosung sobitub mudeliga, mida Reformierakond on ka varem kasutanud. Sõnale "parem" järgneb midagi ilusat, mida igaüks igatseks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Parem tulevik ongi ju niisugune asi, mida tegelikult omale tahaks. Niisiis Reformierakond pakub igale seda, mida nemad soovivad," selgitas Uudelepp. "Küsimus on selles, kas nende edaspidine kampaania seda tulevikuootust või tulevikuvisiooni suudab ka adekvaatse sisuga täita."

Politoloog Tõnis Saarts ütleb, et Keskerakonna loosungi üle saab igaüks mõtiskleda, et mis siis on "Õiglane riik kõigile".

"Osad siin mõtevad sotsiaalsele õiglusele, õiglasemale tulude jaotamisele. Vene valijaskonnale võib see tähendada, et ollakse selles õhiskonnas võrdsed eestlastega," arutles Saarts.

Uudelepp aga kahtleb, kas saab olla midagi, mis on õiglane kõigi jaoks.

"Kui me ütleme, et keegi on kaks meetrit pikk, siis me kõik teame, kui pikk ta on. Kuidasmoodi mõõta õiglust, ja mõõta seda õiglust niimoodi, et ettevõtja ja palgatöötaja korraga leiavad, et nii ongi õiglane, on natukene keeruline," põhjendas Uudelepp.

EKRE läheb valimstele loosungiga "Eesti eest!". Agu Uudelepp meenutab, et ühinev Isamaaliit ja Res Publica plaanisid 12 aastat tagasi võtta sama sõnapaari erakonna nimeks, kuid sellist hüüatust on hiljemgi kasutatud.

"Et rõhutatakse just niisugust rahvuslikkust, siis seda on nad varemgi teinud ja see ongi nende maailmavaate tuumikuks," hindas aga Saarts.

Isamaa loosungiks on "Isamaa on igavene". Tõnis Saartsi hinnangul antakse selle loosungiga märku, et erakond on olemas ja valijad võivad selle tulevikus kindlad olla.

Uudelepp nimetab loosungit julgeks: "Minu keelevaist on selline, et kui öeldakse, et mingi asi on igavene, siis sellele igavesele järgneb tavaliselt omadussõna. Nii et vähemasti on see julge loosung."

Tõnis Saarts leiab, et kõik loosungid olid üsna etteaimatavad. Uudelepp kahtleb, kas selliseid loosungeid tänapäeval üldse vaja olekski: kampaania kolib üha enam veebi, kus jäävad silma pigem võimenduvad repliigid.

Kõik erakonnad pole veel oma valimisloosungitega välja tulnud ja näiteks sotsiaaldemokraatide hüüdlauset kuuleb detsembris.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: