Merkel ei pelga koostööd ka oma kunagise rivaaliga

Saksa kantsler Angela Merkel.
Saksa kantsler Angela Merkel. Autor/allikas: Odd Andresen/AFP Photo/Scanpix

Saksa konservatiivide (CDU) liidrikohalt taanduv, kuid liidukantsleri ametisse 2021. aastani edasi jääv Angela Merkel peab võimalikuks tõhusat koostööd ka oma parteisisese kriitiku Friedrich Merziga, kui see peaks tõusma CDU uueks liidriks. Kõnekas, et 2002. aastal oli Merz sunnitud loovutama oma koha CDU parlamendifraktsiooni juhina just Merkelile.

Kui Angela Merkel teatas eelmisel nädalal, et ei kandideeri detsembris uuesti CDU juhiks, kuid jääb edasi kantsleriametisse, algasid spekulatsioonid selle üle, kellest võib saada tema järglane parteiliidri kohal. Praeguseks räägitakse enim kolmest nimest: CDU peasekretärist Annegret Kramp-Karrenbauerist, tervishoiuminister Jens Spahnist ning 2009. aastal Bundestagist ja poliitikast taandunud endisest mõjukast CDU poliitikust Friedrich Merzist.

Neist kolmest on Merkeli suhe kõige problemaatilisem Merziga. Merz on endine CDU parlamendifraktsiooni juht, kes pidi 2002. aastal oma positsiooni loovutama just CDU tõusvale tähele Merkelile. Merz on rohkem konservatiivsete vaadetega ja kritiseerinud Merkeli tsentrisse jäävat poliitikat. Majanduspoliitikas on Merz Merkelist rohkem liberaalsete positsioonidega.

Merkel ütles esmaspäeval, et kui Merz peaks tõusma CDU uueks juhiks, siis suudab ta nende kahe suhete ajaloolisele taagale vaatamata mehega head koostööd teha. Merkel ütles ka, et nii Merz, Kramp-Karrenbauer kui ka Spahn peaksid tutvustama oma nägemusi CDU piirkondlikel konverentsidel.

Merkel leidis ka, et kui Kramp-Karrenbauer otsustab ametlikult kandideerida, peab ta oma töö CDU peasekretärina kandideerimise ajaks peatama, et tagada aus ja sõltumatu konkurents.

Merkel kinnitas ka, et hoolimata CDU ja selle sõsarpartei CSU kehvadest tulemustest Baieri ja Hesseni liidumaade valimistel, peab ta õigeks, et CDU jätkaks ka uue esimehega suures koalitsioonis sotsiaaldemokraatidega (SPD).

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: