ERR Brüsselis: Merkeli taandumine tekitab EL-is ebakindlust

Foto: Ye Pingfan/Xinhua/SIPA/Scanpix

Kuigi Saksamaa liidukantsler Angela Merkel kavatseb veel mõnda aega oma ametis jätkata, on tema taandumise uudis Brüsselis toonud kaasa kartuse ebakindla perioodi ees.

Emmanuel Macron on neljas Prantsusmaa president, kellega koos Saksamaa liidukantsler Angela Merkel on Euroopa Liidu asju ajanud. Kui Merkel esimest korda Euroopa Ülemkogule saabus, ootas teda Jacques Chirac, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kui Saksamaa on niikuinii Euroopa otsuste kujundamisel üks olulisemaid riike, siis Angela Merkel oma tasakaaluka meele, konsensuse otsimise ja pika ametiajaga muutus kriisiaegadel lausa ühenduse ankruks. Nüüd on Brüsselisse saabumas uued ajad.

"Kindlasti on rohkem ebakindlust, sest kõige olulisema riigi juhtkonna vahetus tähendab ebakindlust. Ja pole selge, kellest saab järgmine parteijuht, mis tähendab täiendavat ebastabiilsust," kommenteeris kauaaegne Brüsseli korrespondent Jorge Valero.

"Euroopa Liidu probleem seisneb selles, et kõik ootavad alati Saksamaa otsust, aga nüüd ei tea Saksamaa, mida ta tahab ja Saksamaa ei tee ettepanekuid ja see on kõige halvem lähikuudel," ütles Robert Schumani sihtasutuse Brüsseli büroo juht Eric Maurice.

"Nüüd on ta võib-olla rohkem valmis tulema Emmanuel Macronile vastu ja tegema ära eurotsooni reformid, sest ta mõtleb sellele, milliseks kujuneb tema pärand. Ja üks asi, mida temast jäädakse mäletama, on eurotsooni reform," arutles mõttekoja CER analüütik Agata Gostynska-Jakubowska.

Angela Merkeli pärandit hinnates kõlab palju head ja ka kriitikat, kindlasti jääb Euroopa Liit puudust tundma aga ühest Angela Merkeli omadusest.

"Ta on hea kuulaja. See on oluline oskus, eriti tänapäeval, mil meil on kraaklejad USA-s ja Euroopas, kes lubavad palju ja räägivad enne, kui kuulavad. See on ka põhjus, miks Euroopas on populism tõusuteel. Liidrid peaksid rohkem kuulama, millised on valijate mured ja lootused," ütles Valero.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: