Rootsi Demokraadid: teised parteid leiavad võimaluse meiega koostööd teha

Rootsi üldvalimistel on parlamendis tekkinud tupikseis, sest kumbki leer ei saavutanud enamuseks piisavat ülekaalu. Tõsi, sotsiaaldemokraadid juhtisid Stefan Lövfeniga vähemusvalitsust ka seni, kuid nüüd on veelgi olulisema jõuna kerkinud esile Rootsi Demokraadid. "Välisilm" uuris Stockholmis, kuidas need Rootsi Demokraadid nii tugevalt esile tõusid.

On nädalavahetus ja sotsiaaldemokraatliku taustaga Aftonbladeti ajakirjanik Anders Lindberg ei viibi kesklinna kontoris. Oma kodu aadressi ta ERR-ile ei ütle. Julgeolekukaalutlustel. Selle asemel juhendab ta telefoni teel taksojuhti, kes sõidab Stockholmist välja ühe toidupoe taha. Need valimised on toonud ajakirjanikele ähvardusi märksa rohkem kui varasemad.

"Ähvarduste küsimuses on toimunud muutus. See on meie jaoks natuke uus ja see mõjutab ajakirjanduse tööd Rootsis," nentis Lindberg.

Lindbergi sõnul külvavad hirmu neonatsid, kelle hulk iseenesest on väike. Natsiminevikuga seostatakse ka neil valimistel tugeva tulemuse teinud Rootsi Demokraate.

"Mida me näeme Rootsi Demokraatide puhul, on see, et nad on pärit Rootsi natsiliikumisest. Nende juured ulatuvad tagasi SS-ini Saksamaal," rõhutas Aftonbladeti ajakirjanik.

Rootsi Demokraatidele kuuluva väljaande Samtiden peatoimetaja Dick Erixoni sõnul ei ole parteil natsidega mingit pistmist kunagi olnud.

"Kuid on inimesi, kes liituvad meie demonstratsioonidega. Inimesed, kellel on sedasorti vaated, on osalenud meie miitingutel ja demonstratsioonidel. Ja kohe tekivad nende isikutega seoses ajalehtedesse pealkirjad. Kuid nendel inimestel pole mingit pistmist partei otsuste langetamisega. Need on inimesed, kes ilmuvad välja, kui toimub mingi tegevus, nii et vale on öelda, et parteil on mingid sellisid vaated," rääkis väljaande Samtiden peatoimetaja Dixk Erixon.

Põhjused, miks parempopulistideks kutsutud Rootsi Demokraadid nii hea tulemuse tegid, on finantskriis, mis on suurendanud ebavõrdsust, ning 2015. aastal riiki tabanud sisserändajate laine.

"Kui võtta need kaks kriisi, siis need moodustavad ideaalse tormi Rootsi Demokraatide jaoks ja nende populaarsus on kahekordistunud kõigil valimistel alates aastast 2006," rääkis Aftonbladeti poliitikatoimetaja Lindberg.

Valimiste ööl, mil parteid pidusid peavad, norivad noorukite jõugud Drottninggatanil politseiga tüli. Probleemid sisserändajatega on varasemate valitsuste tegemata töö.

"Eriti naised on praegu rohkem hirmul õhtul välja minnes kui varem. Ja siis see suur hulk sisserännanuid 2015. aastal," väitis Rootsi Demokraatide väljaande Samtiden peatoimetaja Erixon.

"Ja me oleme näinud, kuidas peaaegu kõik, peaaegu kõik peamised parteid ignoreerisid seda küsimust veel hiljutise ajani, kuni aastani 2015," märkis omakorda mõttekoja Frivärld direktor Katarina Tracz.

Küsimusele, millised inimesed on Rootsi Demokraadid ja nende toetajad, vastas Tracz järgnevalt: "See oleks väga lihtsustatud öelda, et tegemist on madalalt haritud valge vihase mehega. Ja nagu me näeme Donald Trumpi valijatest USA-s, on valijate spekter väga lai ja siin Rootsis on samamoodi."

Kõik parteid on teatanud, et Rootsi Demokraatidega nad koostööd ei tee.

"Rootsi Demokraadid näitavad, milline on tegelik reaalsus ja vanad parteid ei taha seda reaalsust näha. Nad elavad oma visioonides ja utoopias," arvas Samtideni peatoimetaja Erixon.

Rootsi Demokraadid on otse välja öelnud, et paljud asüülitaotlejad peavad koju tagasi pöörduma, sest nad pole päris sõjapõgenikud ega tagakiusatud.

"Aga vanad parteid kohtlevad immigrante nagu oleksid nad teist sorti inimesed, kes ei pea järgima Rootsi seadusi, see on väga raske. Sul on siin valimiste informatsioon araabia keeles ja somaalia keeles, millega justkui öeldakse, et sa ei peagi olema osa Rootsist," leidis Erixon.

Kuna ei vasak- ega paremblokk pole valimistel enamust saanud, tuleb neil valitsuse moodustamise korral ikkagi oma sõnu süüa ja Rootsi Demokraatidega koostööd teha. "Jah, nad leiavad tee, et minna ringiga ümber lubadusest mitte teha koostööd Rootsi Demokraatidega," prognoosis Erixon.

Intervjuu Kristlike Demokraatide hulka kuuluva Mikael Oscarssoniga toimus parlamendi taustal ja sotsiaaldemokraadist peaministri Stefan Löfveni töökabineti akna all. Oscarsson ütles otse välja, et paremblokk võtaks tänuga Rootsi Demokraatide toetuse vastu.

"Minu partei - kristlikud demokraadid - ja moderaadid (Mõõdukas Koalitsioonipartei - Toim.) on öelnud, et me jätkuvalt oleme valmis formeerima valitsust ja kui Rootsi Demokraadid meid toetavad, ei ütle me nende häälele "ei"," sõnas Oscarsson.

Aftonbladeti poliitikatoimetaja Lindberg sõnas omakorda,et oleks väga naiivne arvata, et Rootsi Demokraadid toetavad neid ja ei saa mitte midagi vastutasuks. "Ma ei usu, et see nii on, nii et ühel või teisel moel, keegi peab loobuma oma lubadustest. See oleks algus järgmisele kriisile," leidis ta ja pakkus, et võib-olla on uued valimised juba kahe aasta pärast.

Kuid kas ja milline on olnud Venemaa jõud nende valimiste mõjutamisel?

"Jah, nad on olnud hästi nähtavad, kui lähed näiteks Twitterisse, siis näed neid roboteid, Vene roboteid, nad kasutavad Rootsi keeles kirjutamiseks Google'i tõlget, mida on päris naljakas lugeda," lausus Lindberg.

"Rootsi on selleks küllaltki hästi ette valmistatud. Me oleme sellest kaks aastat rääkinud, et midagi sellist hakkab toimuma, nii et Rootsi võimud ja ajakirjanikud
on küllaltki hästi selleks ette valmistatud," lisas ta.

Aga millist poliitilist maastikku lähiaja Rootsis siis ikkagi näha võiks?

"See on hea küsimus. Aga ma arvan, et moderaatide partei moodustab valitsuse ja meie, Rootsi Demokraadid, toetame neid, et tuua tagasi seadus ja kord ja teha selgeks, kuidas elu Rootsis käib. See on mu suur lootus," sõnas Rootsi Demokraatide väljaande Samtiden peatoimetaja Erixon.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: