Josing: inimese rahakoti pihta löövad enim küttearved ja bensiinihind

Kütuse hind Olerexi tanklas 9 oktoobril.
Kütuse hind Olerexi tanklas 9 oktoobril. Autor/allikas: ERR

Konjunktuuriinstituudi juhi Marje Josingu sõnul mõjutavad inimeste rahakotti eeloleval talvel kõige enam suuremad küttearved ja mootorikütusehinnad, värske köögivilja kallinemises ta tõsist probleemi ei näe.

Josing ütles tarbijahinnaindeksi 4,4-protsendilist aastakasvu kommenteerides, et number on küll kõrge, aga mitte ootamatu, kuna inflatsiooniootused nii tarbijatel kui ettevõtetel on olnud väga kõrged. Majandusteadlase sõnul on selle taga kaks põhjust. Esiteks mootorikütuste puhul kajastuvad maailmaturuhinnad. Selles osas oli oktoober erandlik, kui bensiini ja diislikütuse hind tanklate tulpadel üle 1,4 euro tõusis. Josing avaldas lootust, et novembris nii kiiret tõusu ei tule, kuna maailmaturuhinnad on hakanud langema.

"Aga ka muud kütused on kallimaks läinud, näiteks ka tahked kütused on kallinenud aastaga 25 protsenti. Näiteks ma ostsin just küttepuid, mis on aastaga kallinenud 50 protsenti," oli Josingul näide omast käest võtta. Hinnatõusu tunnetavad väga teravalt ka kõik suured katlamajad, kes hakkepuitu kasutavad. "Tarbija jaoks kahjuks see talv tuleb toasoe küll natuke kallimalt kätte kui eelmisel aastal."

Teine põhjus on Josingu sõnul palgasurve. "Kuna teenuste hinnad on kasvanud, siis polegi muud varianti, et kui palgad tõusevad, siis peab see kuskile minema kuludesse ja hindadesse."

Värske köögivilja, näiteks kapsa-porgandi hinna tõusust Josing end väga häirida ei laseks, kuna need on siiski ka praegu võrdlemisi odavad. "Kaubagrupina võttes on see kõige odavam kaubagrupp," ütles ta. Josing märkis, et värske köögivili on küll kallinenud, aga tõi näiteks, et kui kapsas maksis enne 30 senti kilo, siis nüüd maksab 39 senti ja kui porgand oli enne 40 senti kilo, siis nüüd maksab näiteks 46 senti kilo. "Tõus protsentuaalselt on küll suur, aga iseenesest on tegemist siiski tarbija jaoks väga soodsa hinnaklassiga. Ma olen ikka nalja teinud, et kui keegi tahab kokku hoida, siis tuleb porgandeid tarbida," rahustas Josing inimesi.

Lõpetuseks nentis konjunktuuriinstituudi juht, et kõige rohkem mõjutavad inimeste rahakotti ikkagi küttearved, mis talvel tulevad ja see, mida me bensiinijaamas peame paaki laskma. "Need on asjad, mille pärast muretseda, ärme selle porgandi pärast muretse."

Statistikaameti teatel tõusid tarbijahinnad oktoobris võrreldes septembriga 0,5 protsenti ja võrreldes eelmise aasta oktoobriga 4,4 protsenti. Viimati oli tarbijahinnaindeksi kasv nii kiire 2012. aasta märtsis, mil selle tõus oli samuti 4,4 protsenti.

Kaubad olid 2017. aasta oktoobriga võrreldes 3,7 protsenti ja teenused 5,7 protsenti kallimad.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: